Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi odmítli Sarkozyho dar

Svět

  19:10
BRUSEL/PRAHA - Prezident Francie Nicolas Sarkozy chystal pro Čechy u příležitosti svojí návštěvy země příští pondělí velkolepý dar – 3,5 metru vysokou sochu Jana Palacha. Praha to ovšem odmítla: je toho názoru, že socha vyrobená ve Francii by tam měla zůstat.

Bronzová socha symbolizující Jana Palacha od Andáse Becka. foto: Lidové noviny

Francouzská vláda přijala odmítnutí s klidem a Sarkozy si pro Mirka Topolánka připravil skromnější dar. Proslýchá se, že obraz.

Nadace spravující sochu ale zamačkává slzy. Snem autora, maďarského sochaře Andráse Becka žijícího až do své smrti v Paříži, bylo umístit dílo z roku 1970 v Česku. Nadace navíc musí nyní řešit otázku, kam se sochou. Monumentální poctu bojovníkovi proti komunismu totiž ve Francii nikdo dvakrát nechce.

S nápadem přivézt sádrový odlitek sochy zobrazující hořícího Jana Palacha přišli Francouzi. Sarkozy jím měl stvrdit nové strategické partnerství se zeměmi za bývalou železnou oponou. Od počátku byly ovšem na stole dvě varianty: socha do Prahy přijede letos se Sarkozym anebo odhalení příští rok ve Francii u příležitosti čtyřicátého výročí Palachovy smrti a českého předsednictví unie. Francouzi favorizovali českou cestu, Černínský palác ale řekl ne.

Palach půjde zřejmě do Dijonu
„Doporučil jsem, aby socha zůstala ve Francii,“ říká k tomu šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. „Nezpůsobili jsme tím žádné faux pas, francouzská strana to vzala. “
Mluvčí Elysejského paláce a ministerstva zahraničí v Paříži přešli žádost o reakci oficiálním „bez komentáře“. Podle důvěryhodného zdroje z francouzské diplomacie Češi svoje partnery skutečně „nenaštvali“. Hodili tím na ně ale přetěžký úkol: najít pro sochu vyhovující adresu.
Tříapůlmetrový kolos z bronzu totiž potřebuje prostor, v úvahu tedy přicházejí hlavně náměstí větších měst. Ne každý starosta by ovšem chtěl na svém území takovou sochu mít.

„Dotýkáme se citlivé minulosti francouzských politiků. Řada z nich v revolučním roce 1968 vyznávala trockisty a stála na opačné straně barikády než Jan Palach,“ vysvětluje velvyslanec Česka ve Francii Pavel Fischer. Z tohoto důvodu jsou proto námluvy s vytypovanou lokalitou drženy pod pokličkou. Horkým kandidátem je podle dostupných informací univerzitní město Dijon, s nímž Česko pojí už od dob první republiky úzké vztahy.

Nadace přátel Andráse Becka, která se o sochu stará, nechává vyjednávání „na politicích“. „Politika znemožnila projekt v Praze, tak ať to teď i řeší,“ říká šéfka nadace Madeleine Van Waeyenberghe. „Máme strach, jestli socha někdy opustí depozitář.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!