24. ledna 2017 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi pomohli zachránit Poláka vězněného v Sýrii. Byl odsouzen k trestu smrti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Leszek Panek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leszek Panek | foto: Youtube.com

VARŠAVA Varšava poděkovala českým diplomatům za pomoc při propuštění polského občana uvězněného v Sýrii. O roli českých diplomatů při záchraně čtyřiapadesátiletého Poláka z Vratislavi, údajně odsouzeného v Sýrii k trestu smrti, informovala polská média.

„Potvrzujeme, že Polák uvězněný v Sýrii byl osvobozen, je v péči polské konzulární služby a v nejbližších dnech se vrátí do Polska,“ řekla v úterý v televizi TVN 24 mluvčí polské diplomacie Joanna Wajdová a poděkovala české straně „za pomoc při osvobození našeho občana“.

Jak dříve uvedl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček, Poláka v pondělí v Bejrútu v pořádku předal polské straně ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Polský občan byl nezvěstný od 10. prosince 2015.

Polsko se prostřednictvím české diplomacie pokoušelo zjistit bližší informace o jeho pobytu poté, co se v médiích objevily zprávy, že Leszek Panek je pravděpodobně v syrském vězení a že byl při zadržení postřelen. Čeští diplomaté jsou jedinými zástupci zemí Evropské unie a NATO v Damašku.

Propuštěn z humanitárních důvodů

„Díky úspěšným česko-syrským jednáním, která se konala v Praze a v Damašku, se podařilo pana Panka nalézt a dosáhnout dohody o jeho propuštění z humanitárních důvodů,“ uvedl v pondělí Ovčáček.

Za pomoc českým zastupitelským úřadům v Sýrii a v Libanonu již v pondělí poděkoval polský velvyslanec v Libanonu Wojciech Božek, který polského občana převzal.

„Leszek Panek je v Polsku známá osoba, zejména v rodné Vratislavi. Po městě jezdil ve zlatě natřeném nissanu almera polepeným hesly souvisejícími s apokalypsou. Na střeše měl reproduktory a hlásal, že se blíží jaderná válka. Se svými předpověďmi cestoval po celé Evropě. Pravděpodobně ze stejného důvodu odjel do Sýrie - aby tam obracel muslimy z ‚víry vymyšlené šílencem řízeným Luciferem‘, jak na své internetové stránce popisoval islám,“ poznamenala dnes polská rozhlasová stanice RMF 24 na svém webu.

ČTK
  • 5Diskuse
Najdete na Lidovky.cz