24. ledna 2017 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi pomohli zachránit Poláka vězněného v Sýrii. Byl odsouzen k trestu smrti

Leszek Panek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leszek Panek | foto: Youtube.com

VARŠAVA Varšava poděkovala českým diplomatům za pomoc při propuštění polského občana uvězněného v Sýrii. O roli českých diplomatů při záchraně čtyřiapadesátiletého Poláka z Vratislavi, údajně odsouzeného v Sýrii k trestu smrti, informovala polská média.

„Potvrzujeme, že Polák uvězněný v Sýrii byl osvobozen, je v péči polské konzulární služby a v nejbližších dnech se vrátí do Polska,“ řekla v úterý v televizi TVN 24 mluvčí polské diplomacie Joanna Wajdová a poděkovala české straně „za pomoc při osvobození našeho občana“.

Jak dříve uvedl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček, Poláka v pondělí v Bejrútu v pořádku předal polské straně ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Polský občan byl nezvěstný od 10. prosince 2015.

Polsko se prostřednictvím české diplomacie pokoušelo zjistit bližší informace o jeho pobytu poté, co se v médiích objevily zprávy, že Leszek Panek je pravděpodobně v syrském vězení a že byl při zadržení postřelen. Čeští diplomaté jsou jedinými zástupci zemí Evropské unie a NATO v Damašku.

Propuštěn z humanitárních důvodů

„Díky úspěšným česko-syrským jednáním, která se konala v Praze a v Damašku, se podařilo pana Panka nalézt a dosáhnout dohody o jeho propuštění z humanitárních důvodů,“ uvedl v pondělí Ovčáček.

Za pomoc českým zastupitelským úřadům v Sýrii a v Libanonu již v pondělí poděkoval polský velvyslanec v Libanonu Wojciech Božek, který polského občana převzal.

„Leszek Panek je v Polsku známá osoba, zejména v rodné Vratislavi. Po městě jezdil ve zlatě natřeném nissanu almera polepeným hesly souvisejícími s apokalypsou. Na střeše měl reproduktory a hlásal, že se blíží jaderná válka. Se svými předpověďmi cestoval po celé Evropě. Pravděpodobně ze stejného důvodu odjel do Sýrie - aby tam obracel muslimy z ‚víry vymyšlené šílencem řízeným Luciferem‘, jak na své internetové stránce popisoval islám,“ poznamenala dnes polská rozhlasová stanice RMF 24 na svém webu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz