Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si vsadili na neznámého papeže. A vydělali desetitisíce

Svět

  15:52aktualizováno  16:40
PRAHA - Kardinál Bergoglio rozhodně nepatřil k favoritům a jméno mediálně neznámého Argentince nepreferovali ani sázkaři. Přesto si žena za správný tip nové hlavy církve odnesla téměř 40 tisíc korun. Vsadila přitom 777 korun.

Sázková kancelář - ilustrační foto foto: Reuters

Bookmakeři Tipsportu na Jorgeho Mariu Bergoglia vypsali nejprve kurz 50:1, který později snížili na 25:1. Podle sázkové kanceláře si na něj vsadilo jen pár desítek lidí, přesněji jen 1 procento z celkového počtu tiketů s volbou papeže. Všechny sázkaře tentokrát zastínila žena. Na kardinála Bergoglia vsadila 777 korun ještě v době, kdy na jeho vítězsví byl vypsaný kurz 50:1. Ve středu večer pak vyhrála téměř 40 tisíc korun (přesně 38 850).

PROFIL PAPEŽE FRANTIŠKA

Vedlo se i dalšímu ze sázkařů, který rozložil stokorunové sázky na Bergoglia v kurzu 25:1 na 15 tiketů. Na brněnské pobočce přetavil jeden ze sázkařů vcelku skromný vklad 200 korun na 10 tisíc.

Cesta neokázalosti
Nově zvolený papež František ve čtvrtek nastoupil cestu neokázalosti, kterou se projevoval i doposud v kardinálské hodnosti. Jeho první kroky v úřadu tak alespoň hodnotí některá média. Papež se soukromě a se skromným doprovodem nejprve pomodlil v římské bazilice Panny Marie Sněžné a po Římě se pak pohyboval v běžném vozidle, aniž potřeboval asistenci.

Že se nebude vyvyšovat naznačil František už ve středu večer po svém zvolení, když pozdravil poutníky na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Pak totiž odjel spolu s ostatními autobusem do vatikánského penzionu Dům svaté Marty. V něm účastníci konkláve v izolaci spali i předchozí noc. Nový papež tak ignoroval luxusní limuzínu, která na něj čekala.

Svou skromnost František ukázal i později, když si oblékl papežské roucho. Odmítl připravený trůn a přijímal gratulace přímo uprostřed davu kardinálů. Potvrdil také, že jméno si zvolil na počest Františka z Assisi, který se vzdal pozemských statků. Papež si dnes po modlitbě dojel osobně vyzvednout v jednom římském hotelu zavazadla, která nemohl mít u sebe během izolace v konkláve a Domě svaté Marty. Podle svědků jel opět obyčejným vozidlem a po jízdě se ptal, zda má zaplatit účet.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...