Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zabraňte masakru, volají Češi ze Středoafrické republiky. Rusnok se nechce vměšovat

Evropa

  6:00aktualizováno  7:14
PRAHA/BOZOUM - Do řešení konfliktu ve Středoafrické republice se vložili Češi. V městě Bozoum, kde působí zástupci české neziskové organizace SIRIRI, totiž hrozí masakr mezi křesťany a muslimy. Zatímco ministerstvo zahraničí pomoc slíbilo, premiér Jiří Rusnok je velmi zdrženlivý.

Francouzský voják hovoří s mačetou zraněný mužem, údajným členem křesťanských milicí foto: ČTK

"Některé vesnice spálené úplně, některé téměř. Dohromady přes 400 spálených domů," popisuje aktuální situaci kolem města Bozoum dobrovolník karmelitánské misie české nezisková organizace SIRIRI Vojtěch Bílý. Jedním dechem dodává, že se v oblasti schyluje k masakru mezi muslimskými rebely Séléka a křesťanskými ozbrojenými jednotkami Antibalaka.

Alarmující svědectví ze Středoafrické republiky, kde českým dobrovolníkům hrozí přímé nebezpečí, donutilo k akci aktivistu Jana Čižinského. "Sebrali jsme informace z Amnesty International, Lékaři bez hranic a Akademie věd, která tam provádí dlouhodobě biologický výzkum. Nakonec nám z toho vyšlo, že v oblasti kolem města Bozoum je situace kromě hlavního města Bangui nejvážnější," vypráví, jak začala mise na ochranu lidí v Bozoumu.

Už žádnou Rwandu

Čižinský se proto obrátil na ministerstvo zahraničí, Úřad vlády i ministerstvo obrany. Společně s lidoveckým poslancem Ondřejem Benešíkem a jeho spolustraníkem Pavlem Svobodou kontatoval Černínský palác s prosbou o pomoc. „Letos uplyne dvacet let od genocidy ve Rwandě. Dostali jsme důvěryhodné informace o hrozícím masakru ve městě Bozoum, kde dlouhodobě působí české neziskové organizace. Je naší povinností udělat vše proto, aby k vraždění nedošlo. O to se nyní všichni společně snažíme," zdůraznil Benešík.

K TÉMATU:

Minulou středu tak na ministerstvu zahraničí proběhla schůzka, která měla zrodit scénář ochrany Čechů ve Středoafrické republice a také tisíců lidí v okolí Bozoumu. Šéf Sekce mimoevropských zemí Ivan Jančárek na ní mimo jiné slíbil, že ministerstvo kontaktuje české zastoupení v EU, ve Francii i české velvyslanectví ve Francii. "Pan vrchní ředitel byl informován o tom, jak to tam vypadá a naopak potvrdil, že je v kontaktu se našimi spojenci a především s Francií. Samozřejmě se situace řeší i na úrovni celé Evropské unie," popsala jednání mluvčí rezortu Johana Grohová.

Připomněla, že vývoj ve Středoafrické republice úřad Jana Kohouta sleduje i s ohledem na bezpečí českých humanitárních pracovníků. I kvůli tomu už ministerstvo podalo francouzské straně zprávu o hrozbě masakru ve městě Bozoum. "My jsme se informovali a zároveň jsme chtěli informace maximálně využít tím, že je předáme partnerům, kteří se v oblasti pohybují a mohou pro ně být důležitým příspěvkem k řešení krize," dodala Grohová.

Rusnok dává ruce pryč

Čižinský byl také v kontaktu s kanceláří premiéra, slíbené stanovisko předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka však nedostal. Mluvčí vlády Jana Jabůrková serveru Lidovky.cz jeho postoj prozradila: "Ano, pan premiér se s touto iniciativou seznámil a domnívá se, že by bylo absurdní, aby premiér České republiky jakkoliv zasahoval do probíhající vojenské operace vedené Francii, které se Česká republika přímo nezúčastní."

Obyvatelka Bangui prchá před střelbou

"Tím jsme udělali maximum, co jsme mohli: aby o tom všichni věděli. Jde teď o to, aby se situace řešila v řádu hodin a ne týdnů," doufá Jan Čižinský.

Francoužští vojáci už v polovině prosince napětí v okolí města Bozoum uklidňovali. Jenže po několika dnech odešli, protože složitá situace je i v jiných částech země. Krátce po jejich odchodu se pak situace začala opět zhoršovat. "Od 21. prosince, kdy Francouzi odjeli, napadli příslušníci Antibalaka město už třikrát. Útoky odráží bývalí rebelové ze Séléky, kteří mají na svědomí březnový státní převrat a trýznili tu obyvatele: popravovali, kradli..." vylíčíl serveru Lidovky.cz Vojtěch Bílý.

V posledních dnech se navíc do okolí města podle něj sjíždějí další ozbrojené skupiny z obou stran konfliktu. A aby toho nebylo málo, upozorňuje Bílý, který má na starosti zásobování tří tisíc uprchlíků z Bozoum, že ve čtvrtek došly potravinové příděly.

Francouzští vojáci v ulicích Bangui

Závažné situaci ve Středoafrické republice se během pátku věnovali také v Bruselu. Francie se na unijním Politickém a bezpečnostním výboru snaží sešikovat vojenskou misi, která by podpořila 1600 francouzských vojáků v zemi. Iniciativu podporuje i OSN a Africká unie, jež se vojensky podílí na operaci ve Středoafrické republice. O vyslání mise se bude také diskutovat 20. ledna na setkání ministrů zahraničí států EU. Vyslání bojové skupiny by však muselo chválit všech 28 členských států.