20. dubna 2011 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi se potápěli k vraku lodi. Dostali pokutu

Potápěči (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápěči (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ZÁHŘEB Chorvatské úřady potrestaly pětici českých potápěčů pokutou v celkové výši 40 tisíc kun (přes 131 tisíc korun) za to, že se bez potřebných povolení u ostrova Hvar potápěli k potopenému parníku Dubrovnik.

Řekl to český konzul v Chorvatsku Pavel Bednář. Policie Čechy původně podezřívala z krádeže předmětů z lodi, která byla potopena za první světové války v květnu 1916.

Policie případ předala přístavnímu kapitanátu ve městě Makarska. "Každý dostal v přestupkovém řízení pokutu osm tisíc kun (26.000 korun)," řekl Bednář. Potápěčům hrozilo, že budou muset zaplatit až 15.000 kun (asi 49.000 korun) na osobu. Čechy, kteří do Chorvatska přicestovali jako turisté, policisté zadrželi v neděli a po vyslechnutí je propustili.

Čtěte také:

Chorvatsko umožňuje rekreační a sportovní potápění do maximální hloubky 40 metrů, uvádí web chorvatsko.cz. Pro dokumentační ponory v archeologických lokalitách nebo sestup do větších hloubek je potřeba získat souhlas ministerstva kultury. Vrak Dubrovniku přitom podle serveru index.hr leží v asi padesátimetrové hloubce.

Parník poslalo ke dnu francouzské torpédo vypuštěné z ponorky Archimedes mezi ostrovem Hvar a chorvatskou pevninou. Na Dubrovniku bylo kromě posádky 18 civilních cestujících, včetně žen a dětí.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.