9. března 2015 22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Český turista je ideální turista, říká šéf tatranských záchranářů

Vysoké Tatry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry | foto: Shutterstock

I když si z osmdesáti procent mohou turisté za své úrazy sami, Češi jsou většinou zkušení, dobře vybavení a nemají problém se dorozumět. Mohlo by jich být i víc, vzkazuje šéf tatranských záchranářů Jozef Janiga.

„Mýty o českých turistech vytváří hlavně bulvár. Český bulvár. Zraněného turistu ještě nemáme ani v sanitce a už telefonují: ‚Zranění? Smrt? Je to kvůli tomu, že je český turista?‘ Takhle se ptají a nedočkavě čekají na odpověď,“ říká v rozhovoru pro Denník N zkušený tatranský záchranář Janiga.

Šéf záchranné služby přitom o českých turistech říká jen to nejlepší: „Češi jsou v drtivé většině úplně ideální turisté. Nejen pro příbuznost jazyků, ale vůbec jsou dobří, kvalitně vybavení a mají dostatek vědomostí. Český turista vyrazí na túru v 6 ráno, přesně tak, jak to má být, a ve 2 odpoledne už mění eura v horské chatě a včas se vrací. Určitě jsou zodpovědnější než Poláci.“

Na dobrou pověst českých turistů upozorňuje Janiga dlouhodobě. „Čech ve věku 40 až 60 let, to je vzor turistů. Na túry vyráží ráno, ve dvě už sedí na pivu, přírodu vychutnává a nenechává odpadky,“ chválil záchranář Čechy v roce 2013.

Vysoké Tatry jsou podle něj nebezpečné. Ale pouze tak jak jsou nebezpečné všechny hory. Mají svá specifika samozřejmě, ale pokud turista má zkušenosti a dá si pozor, nejspíš se mu nic nestane. Čechů do Tater jezdí spousta, logicky se tedy objevují úrazy.

Jediná skupina, která podle něj je náchylnější k úrazům jsou mladí lidé. Ti hledají adrenalin a vzrušení a někdy si neuvědomují do čeho se pouští. Ideální věková skupina je podle záchranáře 40 až 60 let.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč