25. ledna 2018 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi v Americe již volí prezidenta. Volební místnosti se otevřely v USA i Brazílii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Volby (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRASÍLIA/SAO PAULO Čeští voliči v Americe ve čtvrtek začali v předstihu hlasovat v druhém kole prezidentských voleb. Jako první měli možnost volit od 14:00 místního času (17:00 SEČ) lidé na zastupitelských úřadech v Brazílii, a to stejně jako v prvním kole před dvěma týdny.

Informaci telefonicky potvrdil konzulární referent na generálním konzulátu v Sao Paulu Jan Havrlík. Volebními dny jsou v Brazílii 25. a 26. leden podobně jako na mnoha dalších zastupitelských úřadech ČR na západní polokouli.

V Brazílii v prvním kole hlasovalo podle Českého statistického úřadu 41 lidí, což představovalo 50procentní účast. Zájem tedy byl nižší než v prvních volbách před pěti lety.

Již ve čtvrtek mohou hlasovat také čeští občané v USA, v Argentině a v Chile. V USA před 14 dny hlasovalo 567 osob (účast byla 48,3 procenta), v Argentině 22 lidí (21,4 procenta) a v Chile 40 voličů (78,4 procenta). Volby pak budou pokračovat postupně podle časových pásem na úřadech v Austrálii, Asii, Africe a nakonec v Evropě. Hlasovat budou opět moci například i vojáci na základnách v Iráku a v Afghánistánu.

V prvním kole volilo 73 % Čechů v cizině

Volební místnosti mají být v zahraničí otevřeny podle ministerstva zahraničí na více než stovce míst podobně jako při říjnových sněmovních volbách.

K prvním prezidentským volbám se přihlásilo v cizině na 7200 českých voličů, nyní jich je v seznamech zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8900 lidí, ve druhém 10 700 voličů. Letos v prvním kole celkově hlasovalo 12 463 voličů, což představovalo více než 73procentní účast.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz