Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v Boratových miniplavkách pobouřili Kazachstán. Fotili se před policejním náčelníkem

Svět

  14:30
Praha/Astana - Šest Čechů se stalo v těchto dnech hrdiny kazašských sociálních sítí. Pravda, většina občanů Kazachstánu by je nejraději viděla ve vězení. Proč? Neměli lepší nápad, než se svléknout do naha a zhruba 100 metrů od policejní stanice v hlavním městě Kazachstánu Astaně si pořizovat selfie. Jejich vystoupení má ale svůj příběh.

Nazí Češi pobouřili Astanu. foto: informburo.kz

Češi si totiž chtěli zahrát na Borata, fiktivního kazašského novináře, kterého ztvárnil a řádně proslavil britský herec Sacha Noam Baron Cohen. Ovšem kvůli údajnému zesměšňování kazašské kultury a zobrazování Kazachů ponižujícím způsobem je Borat postavou non grata nejen v Kazachstánu, ale i v Rusku a celém arabském světě. A právě za Borata se čeští turisté rozhodli „převléknout“ – i když převléknout není to správné slovo. 10. listopadu se všichni v areálu EXPO 2017 svlékli do naha, nasadili si černé kudrnaté paruky a tmavé brýle a začali se fotografovat.

Polonahý Borat, mrtví holubi na pláži i dámy bez podpatků. 10 skandálů v historii Cannes

Zanedlouho poté se na českém konzulátu rozdrnčel telefon. Byl večer a podobné telefonáty věstí většinou nějaký vážnější problém. Tentokrát kazašská policie našemu úřadu oznamovala, že zadržela šest českých občanů. Konzulovi nezbylo nic jiného, než se vydat na policejní stanici. Jak LN sdělili na tiskovém odboru ministerstva zahraničí ČR, tam konzul zjistil, že jde o muže kolem 30 let, kteří pózovali nazí před nápisem I Love Astana a fotili se s pomocí samospouště. „Místo se však nachází cca 100 metrů od policejní stanice a v okamžiku fotografování kolem projížděl náčelník stanice,“ sdělilo LN ministerstvo.

Borat a jeho slavné plavky.

Výslech trval několik hodin a policie se poté rozhodla, že muži budou obviněni z výtržnictví. Hned následující den, 11. listopadu stanuli před Správním soudem metropole Astany. Výběr neměli velký – buď zaplatit pokutu, nebo si odsedět deset dnů v kazašském vězení. Nakonec byl každý z obviněných odsouzen k pokutě ve výši 22 tisíc tenge, což je asi 1 500 korun. Jak nám sdělil přímo český konzulární úřad v Astaně, všichni peníze zaplatili a do vězení tedy nemuseli. 12. listopadu celá skupina odcestovala zpět do České republiky.

Na sociálních sítích se ale o případu dodnes živě diskutuje. Borat je totiž pro Kazachy symbolem západní nadutosti a pohrdání, jeho smysl pro humor je obyvatelům této bývalé sovětské republiky cizí a cítí se být Boratem nepatřičně zesměšňováni a ponižováni. Podle kazašské informační agentury New Times.kz, se Češi „nehledě na počasí fotili v nepřístojné pozici“ a dopustili se něčeho podobného jako Borat.

Takové jednání Kazaši vnímají nikoliv jako recesi, ale urážku vlasti. Mnohým diskutujícím na sociálních sítích se zdá článek 434 trestního zákoníku příliš mírný – jen drobné výtržnictví to podle nich není. „Měli jim dát pokutu 22 miliónů, a ne jen 22 tisíc,“ stojí například v několika návrzích na síti Instagram.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Mohlo by vás zajímat