Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi v Boratových miniplavkách pobouřili Kazachstán. Fotili se před policejním náčelníkem

Nazí Češi pobouřili Astanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nazí Češi pobouřili Astanu. | foto: informburo.kz

Praha/Astana Šest Čechů se stalo v těchto dnech hrdiny kazašských sociálních sítí. Pravda, většina občanů Kazachstánu by je nejraději viděla ve vězení. Proč? Neměli lepší nápad, než se svléknout do naha a zhruba 100 metrů od policejní stanice v hlavním městě Kazachstánu Astaně si pořizovat selfie. Jejich vystoupení má ale svůj příběh.

Češi si totiž chtěli zahrát na Borata, fiktivního kazašského novináře, kterého ztvárnil a řádně proslavil britský herec Sacha Noam Baron Cohen. Ovšem kvůli údajnému zesměšňování kazašské kultury a zobrazování Kazachů ponižujícím způsobem je Borat postavou non grata nejen v Kazachstánu, ale i v Rusku a celém arabském světě. A právě za Borata se čeští turisté rozhodli „převléknout“ – i když převléknout není to správné slovo. 10. listopadu se všichni v areálu EXPO 2017 svlékli do naha, nasadili si černé kudrnaté paruky a tmavé brýle a začali se fotografovat.

Zanedlouho poté se na českém konzulátu rozdrnčel telefon. Byl večer a podobné telefonáty věstí většinou nějaký vážnější problém. Tentokrát kazašská policie našemu úřadu oznamovala, že zadržela šest českých občanů. Konzulovi nezbylo nic jiného, než se vydat na policejní stanici. Jak LN sdělili na tiskovém odboru ministerstva zahraničí ČR, tam konzul zjistil, že jde o muže kolem 30 let, kteří pózovali nazí před nápisem I Love Astana a fotili se s pomocí samospouště. „Místo se však nachází cca 100 metrů od policejní stanice a v okamžiku fotografování kolem projížděl náčelník stanice,“ sdělilo LN ministerstvo.

Borat a jeho slavné plavky.

Borat a jeho slavné plavky.

Výslech trval několik hodin a policie se poté rozhodla, že muži budou obviněni z výtržnictví. Hned následující den, 11. listopadu stanuli před Správním soudem metropole Astany. Výběr neměli velký – buď zaplatit pokutu, nebo si odsedět deset dnů v kazašském vězení. Nakonec byl každý z obviněných odsouzen k pokutě ve výši 22 tisíc tenge, což je asi 1 500 korun. Jak nám sdělil přímo český konzulární úřad v Astaně, všichni peníze zaplatili a do vězení tedy nemuseli. 12. listopadu celá skupina odcestovala zpět do České republiky.

Na sociálních sítích se ale o případu dodnes živě diskutuje. Borat je totiž pro Kazachy symbolem západní nadutosti a pohrdání, jeho smysl pro humor je obyvatelům této bývalé sovětské republiky cizí a cítí se být Boratem nepatřičně zesměšňováni a ponižováni. Podle kazašské informační agentury New Times.kz, se Češi „nehledě na počasí fotili v nepřístojné pozici“ a dopustili se něčeho podobného jako Borat.

Takové jednání Kazaši vnímají nikoliv jako recesi, ale urážku vlasti. Mnohým diskutujícím na sociálních sítích se zdá článek 434 trestního zákoníku příliš mírný – jen drobné výtržnictví to podle nich není. „Měli jim dát pokutu 22 miliónů, a ne jen 22 tisíc,“ stojí například v několika návrzích na síti Instagram.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz