Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vybojovali lepší dotace

BRUSEL/PRAHA - Českým lobbistům se podařilo ve spolupráci s německými a britskými kolegy v Bruselu prosadit návrh, který je výrazně výhodnější pro většinu našich zemědělců. Díky němu by měli získat větší dotace, než Evropská komise (EK) zamýšlela.

Ilustrační foto foto: Hynek GlossLidové noviny

Prvotní návrh počítal s tím, že by se zemědělcům snížily dotace o deset až 45 procent podle velikosti farmy. Nejhůře by dopadly ty největší, které dosud z Evropské unie dostávaly více než 300 tisíc eur ročně. A to se týká mimo jiné právě velkého množství českých zemědělců. Díky lobbingu komisařka Mariann Fischer Boel, šéfka resortu zemědělství, vzala námitky v potaz a včera představila upravený návrh. Ten počítá se snížením dotací už jen ve výši devět procent.

„Co se uhrálo po diplomatické linii, je maximum možného, protože unie je většinou složena z malých farem,“ řekl Petr Havel, agrární analytik. Výsledný návrh ocení nejen Česko, ale i Británie, Německo a zemědělci ze Slovenska. Právě v těchto zemích totiž obhospodařují půdu převážně obří farmy, na rozdíl třeba od Francie, která má tradici malých rodinných farem. V Česku a na Slovensku jde o dědictví po komunistických JZD.

Dobrá zpráva pro Čechy tím ale nekončí. Pro nováčky, kteří přistoupili k unii v roce 2004, bude platit ještě mírnější režim. Nebude se jich týkat postupné progresivní snižování plateb, ale všem farmám, jež nyní dostávají z Bruselu nad pět tisíc eur ročně, bude snížena dotace plošně o tři procenta (od roku 2012).

Farmy pobírající více než pět tisíc eur tvoří 55 % domácích zemědělských podniků, což představuje asi 21 tisíc podniků. Drtivá většina orné půdy a také největší díl trhu s potravinami náleží 900 největším českým farmám.

K návrhu se do konce letošního roku budou moci vyjádřit členské státy unie. Ministerstvo zemědělství tento návrh nepovažuje za stoprocentní splnění svých cílů, a proto zatím s rozhodnutím o podpoře vyčkává. „Návrh budeme studovat. V současné době je předčasné určit, zda jej podpoříme,“ řekl Petr Gandalovič, ministr zemědělství.

Současně ale dodal, že v budoucnu bude podporovat plošné snížení plateb. O peníze, které Komise na dotacích tímto opatřením ušetří, jednotlivé členské země nepřijdou. Budou je moci čerpat například na obnovu venkova. Agrární dotace nejsou specialitou Evropy. Zemědělce podporují i státy v Jižní i Severní Americe či například v Japonsku. V Evropě by nový systém dotací mohl začít platit od roku 2010.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat