Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Řecko propustí dvojici Čechů, kterou podezíralo ze špionáže

Svět

  13:47aktualizováno  16. ledna 14:52
PRAHA - Věznění herních vývojářů Ivana Buchty a Martina Pezlara je u konce. Loni v září je řecká policie zadržela kvůli fotografování vojenských objektů na řeckém ostrově Limnos a obvinila je ze špionáže. Po více než čtyřech měsících za mřížemi jsou opět na svobodě. Do Česka se chtějí vrátit už ve čtvrtek.

Vězni. Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar foto: Archiv rodiny

V úterý o tom informoval mluvčí vlády Michal Schuster. "Na základě opakovaných jednání dnes řecký premiér Antonis Samaras telefonicky informoval českého premiéra Petra Nečase o propuštění dvou Čechů, kteří byli zadrženi řeckou policií kvůli údajnému fotografování vojenských objektů na ostrově Limnos. Oba se mohou vrátit zpět do České republiky," sdělil mluvčí.

Propuštění potvrdil pro LN i jejich právník. "Včera bylo rozhodnuto, je to skvělá zpráva," uvedl Panajotis Eleftheriu. "V dokumentu od soudu se píše, že neznamenají žádné nebezpečí pro národní bezpečnost Řecka," dodal.

Ministerstvo zahraničních věcí k propuštění dodalo, že kauce činí 5000 eur na jednoho, tedy v přepočtu zhruba 128 tisíc korun.

PSALI JSME:

Třiatřicetiletého Ivana Buchtu a osmadvacetiletého Martina Pezlara zadržela řecká policie 9. září. Za špionáž jim hrozilo vězení v délce až 20 let. Oba muži ale od počátku vinu popírali.

Spor o důvod fotografování

Podle tehdejších zpráv řeckých médií si Češi vojenské objekty fotografovali kvůli vývoji nové počítačové hry, která se má odehrávat právě na ostrově Limnos. To však podle Buchty s Pezlarem nebyla pravda a stejné vyjádření poskytla i společnost Bohemia Interactive, která je zaměstnává - muži trávili v Řecku soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Zatčení přišlo téměř rok poté, co se vedení ostrova Limnos ohradilo proti již tehdy plánovanému virtuálnímu využití ostrova jako bojiště v české počítačové hře. Ostrovní samospráva namítala, že by zařazení ostrova do ultrarealistické válečné simulace mohlo poškodit turistický ruch, a navíc by narušilo strategickou bezpečnost. Nepřátelé by se totiž podle samosprávy mohli dostat k mapám ostrova ve vysokém rozlišení.

PSALI JSME:

V listopadu se do případu vložil i sám prezident Václav Klaus. Požádal řeckého prezidenta Karolose Papuliase, aby případu zadržených Čechů věnoval zvláštní pozornost.

Autoři: , ,