Ministerstvo zahraničních věcí je podle Zaorálka ve stálém spojení s libanonskými partnery, kteří českou vládu informují o průběhu pátrací akce. Tyto informace však šéf české diplomacie s odvoláním na bezpečnost pohřešované pětice novinářům nesdělil. „Jsou různé varianty, ale nejbezpečnější je žádné informace neposkytovat. Všechno, co se objeví, může dotyčné ohrozit,“ vysvětlil ministr.
Místo neznámé
Zaorálek potvrdil, že se jedná o pětici mužů, jejichž identitu ovšem nemůže odhalit, stejně jako nemůže podrobněji komentovat spekulace, které se v souvislosti s případem objevují. Dodal, že únos je pouze jednou z možných variant, a doplnil, že české úřady dosud nikdo nekontaktoval s žádnými požadavky.
Ministr rovněž uvedl, že vláda zatím nemá žádné informace o pohybu pohřešovaných ani o místě jejich momentálního pobytu. Nevyloučil přitom, že zmizelí Češi již mohli opustit území Libanonu.
Oznámil také, že o situaci jednal v pondělí v Bruselu se svým italským protějškem Paolem Gentilonim. Řím v pondělí zveřejnil, že v Libyi byla unesena čtveřice Italů, která v neklidné zemi pracovala. „Stejně jako Rakousko, i my stále pohřešujeme jednoho uneseného občana, jednali jsme o (tomto) problému,“ připomněl případ v Libyi uneseného Čecha Zaorálek.
Češi v nebezpečí
Ministr rovněž konstatoval, že počet unesených občanů narůstá, a varoval české občany před cestami do problematických regionů. „Svět kolem nás se mění. Je nebezpečnější a rizika jsou větší než kdykoli dříve. Rád bych vyzval všechny, kteří vyjíždějí do rizikovějších oblastí: Dobře cestu zvažte a sežeňte si (potřebné) informace. Panuje pocit, že Češi jsou bezpeční, protože proti nám nikdo nic nemá. Je to iluze: žádné zvláštní štěstí nemáme, situace je velmi vážná a komplikovaná,“ varoval šéf české diplomacie.
Svět kolem nás se mění.Přál bych si,aby všichni pečlivě vážili cesty do nebezpečných teritorií a získali si o nich vždy co nejvíce informací
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 21. Červenec 2015
Závěrem uvedl, že v úterý pozdě večer seznámí se závěry dopolední schůze krizového státu bezpečnostní výbor a premiéra Bohuslava Sobotku, a dodal, že krizový štáv se znovu sejde tento pátek.
V sobotu v údolí Bikáa na východě Libanonu zjistila policie zmizení pěti českých občanů i řidiče jejich taxíku. Kauza by mohla podle tamních médií souviset s případem Alího Fajáda. Libanonec s ukrajinským občanstvím byl loni v červnu zatčen v České republice pro podezření z teroristických aktivit a obchodu s drogami a doposud je ve vazbě. Libanonská i česká média proto spekulují, že by za únosem pěti Čechů mohla stát Fajádova rodina. (VÍCE O KAUZE ZDE.)
Situace v Libanonu a tedy také spolupráce s partnerskými tajnými službami seliší od jarního případu Čecha uneseného v Libyi, připomněl v pondělí v Bruselu Zaorálek. „Je samozřejmě nesrovnatelné to, že v Libanonu máme transparentnější, známé a jasné partnery,“ upozornil ministr.