Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nebraska zařadila českou čtvrť v Omaze do prestižního seznamu historických míst. Pomůže to její obnově

Hotel Praha v Malých Čechách, Omaha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Praha v Malých Čechách, Omaha. | foto: Google Mapy

Omaha/Praha Čtvrť Malé Čechy (v angličtině Little Bohemia), kterou v největším městě Nebrasky Omaze založili čeští imigranti, byla zapsána do prestižního Národního registru historických míst. Informovala o tom státní agentura History Nebraska. Malé Čechy tak získaly status historické památky a místní podnikatelé mají díky tomu nárok na daňové úlevy.

Malé Čechy, nazývané též České město nebo jednoduše Praha, vybudovali čeští imigranti v nyní čtyřset tisícové Omaze převážně v letech 1885 až 1900. Podle agentury History Nebraska je čtvrť dokladem unikátního propojení bytových a komerčních nemovitostí, které odrážejí atmosféru života české komunity. 

„Toto místo prochází oživením a existují lidé, kteří chtějí zajistit, aby historická ochrana byla součástí budoucnosti této čtvrti a pomohla jí udržet klíčové aspekty její bohaté historie,“ zdůvodnil zařazení čtvrtě do seznamu David Calease z nebraského Národního památkového úřadu.

Jeho slova potvrzuje místní developer Tom Cleary, který o zápis Malých Čech  zažádal. Díky přidání do registru oblast získala status historického místa a s ním i možné daňové úlevy, jichž chtějí developeři využít pro revitalizaci celé oblasti. 

„Myslím, že je mnohem těžší zrekonstruovat sto let starou budovu než něco postavit od nuly,“ uvedl pro News Now Tom Cleary, prezident Clarity Development, který vlastní i dům, v němž byl obchod s koblihami. Když se jej v minulosti pokusil Cleary znovu otevřít, nebyl úspěšný. Podle jeho slov na tom nesl vinu právě špatný vzhled budovy.

Mezi další zachované objekty, které by zasloužily opravit, patří Hotel Praha, Český presbyteriánský kostel nebo rodinná tiskárna Huser Printing. Ty byly stejně jako zbytek městské čtvrti vystavěny na konci 19. století a mají tak nejlepší roky za sebou. Cílem developerů je využít daňových úlev k opravám budov, aniž by poškodili jejich historický význam. 

Národní registr historických míst je seznam míst, za nimiž jsou příběhy lidí a událostí, které tvoří americkou identitu. Prestižní seznam je jedním z nejcennějších nástrojů podporujících ochranu důležitých historických míst v Nebrasce. 

Jedná se o federální program spravovaný Státním úřadem památkové péče v Nebrasce a v současnosti je v něm zapsáno více než 1000 míst napříč státem, od soukromých rezidencí až po archeologická naleziště. Nemovitosti uvedené v 

národním registru jsou rovněž způsobilé pro státní a federální daňové úlevy. Zapsání do registru dosáhly nyní Malé Čechy společně s dalšími třemi místy - Fullerovým domem, katolickým kostelem sv. Patrika a historickou obchodní oblastí North Platte. 

V reakci na široce rozšířený trend po první světové válce, kdy nebyli cizinci zcela vítáni, začala česká kultura v mnoha malých městech v Nebrasce znatelně mizet. Imigrační akt z roku 1924, který stanovil číselný limit pro imigraci, měl pak za následek ukončení rozsáhlého stěhování Čechů do Spojených států. Na úpadek Malých Čech mělo dopad stěhování místních do východní části Jižní Omahy, kde byli blíž svému zaměstnání.

V počátcích imigrace z Rakouska-Uherska nacházeli Češi v Omaze práci především ve zpracování masa nebo v obchodech s vybavením pro železnici. V roce 1919 měla komunita vlastní obchod se smíšeným zbožím, potraviny, obchod s textilním zbožím, pekárnu, hostinec, obuvníka, kloboučníka i lékaře.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.