Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Úspěch české diplomacie. V Sýrii vyjednala propuštění dvou Evropanů, ti přiletěli do Prahy

Svět

  14:39aktualizováno  17:53
PRAHA - Do Česka ve čtvrtek odpoledne přiletěl speciál se dvěma pracovníky německé humanitární organizace, kteří byli zadrženi v Sýrii. O jejich propuštění několik týdnů vyjednávalo české velvyslanectví v Damašku, řekl po příletu Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí.

Jan Hamáček foto: ČTK

Dodal, že podobné případy jsou důvodem, proč Česko udržuje diplomatické zastoupení v Sýrii na nejvyšší úrovni. Jiná země EU v zemi své velvyslanectví nemá. Jeden z propuštěných mužů byl Němec, národnost druhého nebyla zveřejněna.

„Toto je přesně ten důvod, proč ČR udržuje své zastoupení na úrovni velvyslance,“ uvedl Hamáček, který ve čtvrtek do Sýrie letěl, aby propuštěné převzal od syrské strany. „Není to první případ, kdy Česká republika pomohla občanům jiných států,“ dodal.

Na letišti čekal na přílet letounu také německý velvyslanec v ČR Christoph Israng. Velvyslanec ocenil pomoc při vyjednávání a poděkoval české diplomacii.

„Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů, a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ uvedl Hamáček.

Diplomacie oznámila, že s ohledem na zákon o utajovaných informacích a kvůli bezpečí obou pracovníků nebude k případu sdělovat další podrobnosti.

Podle server Aktuálně.cz byli muži ve vězení několik měsíců. Dvojice byla zadržena kvůli nelegálnímu překročení syrské hranice. Jednání o propuštění, která vedla česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, trvala několik týdnů.

Česká republika je jedinou členskou zemí EU, která v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly. Podle kritiků ČR tím, že zanechává v místě velvyslankyni, legitimizuje režim prezidenta Bašára Asada, kterému jsou přisuzovány válečné zločiny.

Hamáček ocenil humanitarní gesto ze strany Sýrie

V Damašku se šéf české diplomacie krátce setkal se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. Podle Černínského paláce Hamáček ocenil humanitární gesto syrské strany. Ministr také důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků.

Podle syrských médií spolu oba ministři jednali o bilaterálních vztazích a rovněž o posledních vývoji v Sýrii a celém regionu. Předmětem jednání bylo i úsilí Damašku o politické řešení krize v zemi a pokračování boje s terorismem. Ministr Mualim informoval „o nejnovějším vývoji situace v Sýrii ve světle vítězství, kterých armáda dosáhla v boji proti terorismu a jeho podporovatelům“, napsala státní tisková agentura SANA. 

Damašek označuje za teroristy všechny, kdo bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Politické řešení krize musí být podle šéfa syrské diplomacie založeno na zachování svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Sýrie bez jakýchkoli zahraničních zásahů.

O cestě Hamáčka byla informována šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Hamáček při jednání s Mualimem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení války v Sýrii. EU požaduje nevojenské řešení konfliktu, potrestání válečných zločinů a postupnou stabilizaci Sýrie při posilování demokratických principů.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...