130 let
Miloš Zeman na oficiální návštěvě v Izraele v roce 2002.

Miloš Zeman na oficiální návštěvě v Izraele v roce 2002. | foto: ČTK

Doporučujeme

Česká faux pas v Izraeli. Připomeňte si je

Svět
  •   11:00
Psal se rok 2002, když tehdejší český premiér Miloš Zeman během své cesty do Izraele vyvolal mezinárodní skandál. Zeman totiž podle listu Haarec přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi. Českých politiků, kteří v židovském státě vyvolali rozruch, bylo ale více.

Miloš Zeman na dotaz levicového deíku Haarec, jestli srovnává tehdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata s Hitlerem, odpověděl:„Jistě. Není mým úkolem hodnotit Arafata, ale každý, kdo podporuje terorismus, je v mých očích teroristou.“

Hra o palestinský stát

Česká diplomacie vedená Janem Kavanem tehdy musela vysvětlovat. Přišla s tím, že došlo k nedorozumění. Rozhovor byl veden v angličtině a premiér prý na začátku použil své oblíbené slovíčko „of course“, nicméně nemělo to znamenat souhlas, šlo jen o takové uvození věty ve významu „Víte, není mým úkolem...“. Španělé, kteří tehdy předsedali Evropské unii, toto vysvětlení přijali. 

Miloš Zeman u Zdi nářků v Jeruzalémě.

I když se Češi snažili v posledních letech vystupovat ve vztahu k Blízkému východu alespoň trochu vyváženě, nebyly to jen postoje Miloše Zemana, které jasně ukázaly, že naše politika je spíše proizraelská. Právě Zeman se kdysi nechal slyšet, že by Izrael nejraději viděl i v Severoatlantické alianci. A když se vrátíme hodně zpátky do minulosti - bylo to právě Československo, které po druhé světové válce velmi podporovalo vznik státu Izrael, velkým přítelem Židů byl hlavně ministr zahraničí Jan Masaryk. Přerušení těchto blízkých vztahů přišlo kolem roku 1950, pak ČSSR podporovala především arabské země. Opětovná změna nastala až po roce 1989.

Ofenziva, defenziva

Neobratná angličtina 
Že má Izrael naši velkou podporu, se projevilo i během českého předsednictví Evropské unie v první polovině roku 2009. Nejprve přišlo (opět nechtěné) faux pas, když hned v prvních dnech šéfování EU tehdejší mluvčí premiéra Topolánka označil (jasně útočnou) izraelskou operaci proti teroristickému Hamásu v pásmu Gazy za defenzivu. Zatímco představitelé sedmadvacítky nevěřícně kroutili hlavou, Izrael tehdy jásal.
Češi měli jasný cíl - přiblížit židovský stát k Evropské unii. Plánovali, že by se během předsednictví uskutečnil vůbec první summit EU -Izrael. Nicméně z tohoto plánu sešlo - právě i kvůli tehdejší izraelské ofenzivě v Gaze, ale i celkové rozpolcenosti ve vztahu k Izraeli mezi unijními představiteli.

Jan Kavan a tehdejší šéf izraelské diplomacie David Levy.

I závěr českého předsednictví poznamenal skandál, tentokrát ale jiného rázu. Vyšlo totiž najevo, že členové delegace tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka na Blízkém východě se setkali s představiteli extremistického Hamásu. Vlček o tom prý nevěděl a odsoudil to. Nicméně jak informovalo Rádio Česko, kromě zástupců Bulharska, Řecka, Turecka a Itálie se s členy radikálního hnutí potkali i dva Vlčkovi poradci, Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Prý kvůli svým obchodním zájmům.

Česká delegace jednala s teroristy

Nyní se Česko má rozhodnout, zda na půdě Valného shromáždění bude hlasovat pro přijetí palestinské samosprávy za členský stát OSN. Česká diplomacie zatím svůj postoj nechce prozradit, nicméně pravděpodobnější je varianta, že bude proti. Ostatně o tom již na konci srpna informoval i izraelský deník Haarec. Češi prý již židovskému státu tento svůj postoj sdělili.

Autor: Tereza Šupová
  • Vybrali jsme pro Vás