Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češka se může z Nového Zélandu vrátit domů. Probíhá pitva zemřelého přítele

Pavlína Pížová během tiskové konference. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavlína Pížová během tiskové konference. | foto: iDNES.tv

WELLINGTON Novozélandské soudní úřady v pondělí provádějí pitvu českého turisty, který koncem července zahynul po pádu v horách. Jeho partnerka Pavlína Pížová, která poté strávila téměř měsíc v opuštěné horské chatě, se může vrátit domů, informoval zároveň list The New Zealand Herald.

Třiatřicetiletá Pížová čekala měsíc na záchranu v opuštěné horské chatě. Záchranářům, kteří ji objevili ve středu, řekla, že se do chaty uchýlila poté, co 27letý Petr zemřel. Jeho tělo záchranáři našli a vyzvedli v pátek.

Ve čtvrtek policie Pížovou podrobila „důkladnému výslechu“, a nyní může odcestovat do České republiky za svou rodinou, dodal list. Jak uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett, zachráněné ženě se vede dobře, ale „zoufale touží po návratu domů“. „To je hlavní věc, na kterou se nyní soustředí,“ dodala.

„Hodně komunikuje se svou rodinou, dostává spoustu podpory z ČR, spoustu e-mailů.“ Pár se podle Češky vydal na cestu 26. července a muž o dva dny později upadl na strmém kopci. Pížové se podle jejích slov podařilo k němu dostat, muž však prý nedlouho poté zemřel. Ona pak vyhledala útočiště v jedné z chat, které jsou rozmístěné po 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track.

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval a nikdo po nich nepátral. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát tento týden na policii a začalo pátrání, sdělila česká honorární konzulka.

Třiatřicetiletá Pížová připustila, že se svým sedmadvacetiletým partnerem udělali chybu, když svůj úmysl vydat se do hor nikomu neoznámili, neměli u sebe lavinový vyhledávač a celkově podcenili podmínky cesty.

Chata Lake Mackenzie, kde Pížová žila.
Pavlína Pížová a její partner Ondřej Petr.

Ta je oficiálně na zimu uzavřená, ačkoli zkušenější turisté po ní i v chladných měsících chodí. Jak upozornil deník The Guardian, řada lidí v průběhu července a srpna zveřejnila na facebooku z trasy Routeburn Track své fotografie.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Andrej Babiš se poletí inspirovat do Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Andrej Babiš se poletí inspirovat do Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Andrej Babiš se poletí inspirovat do Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

K. Loskot Proste borci. 10:47 30.8.2016