29. května 2012 12:12, aktualizováno  14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé vybíhají na ulici, bojí se zůstat v domech, říká Češka z Itálie

Zborcený kostel v sevroitalské Mirandole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zborcený kostel v sevroitalské Mirandole | foto: /APČTK

MODENA Itálii zasáhlo další silné zemětřesení. Otřesy pocítili obyvatelé Milána, Boloně, Florencie a Pisy. Podle místních médií pod troskami zahynulo nejméně 15 lidí. Server Lidovky.cz se spojil s Češkou, která je na stáži ve městě Modena, jehož centrum bylo kvůli otřesům uzavřeno. "Dnes už jsem z práce vybíhala čtyřikrát," říká Miroslava Ludvíková.

Před několika dny byly otřesy v Bologni, zažila jste je také u vás v Modeně?
Ty otřesy minulý týden měly epicentrum blíže k Modeně, necelých 50 km. Bylo to v menším městečku, kde domy jsou dost staré, takže je to poškodilo dost. Ale tady v Modeně takřka žádné škody nebyly. Alespoň ne materialní. Lidé teď mají strach a musím říct, že ho mám i já. Otřesy pokračují celý týden, od malých co zaznamenají jen přístroje až po ty, co už nahánějí trochu strach.

Severní Itálii zasáhly otřesy


Můžete popsat co se stalo v uplynulých hodinách?
Dnes se země otřásla asi 15 km od Modeny a otřesy trvaly dlouho, vlastně celé dopoledne. To minulé začalo v noci, tak nebylo moc vidět, co se děje. tentokrát však byli všichni ve škole, v práci. Řada lidí šla do práce, ale raději vyběhli z kanceláří, když se otřesy znovu a znovu opakovaly. Někteří lidé spali v autech jiz od toho minuleho zemetreseni, báli se jít domů a po dnesku budou urcite spat venku zase.

 Co se děje nyní?
Teď dopoledne otřesy trvají několik minut, třese se všechno, země, nábytek, vše v místnosti, ze stropu padá omítka, na stěnách jsou vidět trhliny. Lidé vybíhají na ulici, bojí se zůstat v domech. Mají strach, že domy spadnou. Tady na severu nejsou zvyklí na zemětřesní, na jihu je to běžné. Za celou dobu, kdy jsou otřesy nebylo žádné varování, žádné sirény. Jen v rádiu hlásili, že je zemětřesení….Podle instrukcí budou tyto otřesy pokračovat ještě týdny, měsíce... A po dnešku tomu i věřím.

Miroslava Ludvíková he v Itálii na stáži.

Miroslava Ludvíková (30) historička, je na stáži v L'Istituto per la storia della Resistenza e della società contemporanea di Modena v Itálii.

Kde přesně jste?
Jsem v práci, v kanceláři našeho institutu přímo na rozhraní historické části města.  Je to jednopatrová budova, tak se snadno dostaneme ven. Stačí dva, tři kroky a jsem venku. A to už jsem dnes musela vyběhnout čtyřikrát. Naproti nám je škola, studenti byli evakuováni, megafonem jim říkali, kam mají jít. Země se pořád hýbe, otřesy se střídají, menší a větší, je to nepříjemné.

Jsou nějaké výzvy k evakuaci?
Zatím jsem žádné neslyšela, budovy tady nejsou tak staré, aby hrozil bezprostřední sesuv, tedy doufám, každopádně každý jde raději ven. Od rána létaly vrtulníky, nešly telefony, na železnici je chaos, auta nemohou jet, nelze je řídit. Tento týden měli začít chodit statici i po Modeně, zatím prošli tu nejvíce poškozenou oblast, San Felice, Mirandola a Finale Emilia, ale dnes se tam budou muset vrátit a začít znovu. Už tak poničené budovy spadly ještě víc, poškozen byl dom v Mirandole. Je to smutné.

Lidovky.cz, Judita Matyášová