Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češka žijící v Norsku: To nejhorší máme před sebou

Policejní stát tu nikdo nechce, říká Štěpánka Horáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní stát tu nikdo nechce, říká Štěpánka Horáková | foto: ARCHIV LN

ČESKÉ BUDĚJOVICE Štěpánka Horáková žije v Norsku už 15 let. Dlouhá léta se zabývala tlumočením pro uprchlíky a žadatele o azyl. V rozhovoru pro LN popisuje atmosféru, která v této zemi panuje po dvojitém krvavém útoku.

LN Útočník Anders Breivik nenáviděl multikulturalismus a přistěhovalce by nejraději vyhnal ze země. Myslíte, že svým otřesným činem může vztah Norů k imigrantům změnit, byť třeba úplně jiným způsobem, než zamýšlel?
To si nemyslím. Vztah Norů k přistěhovalcům zejména z muslimských zemí by se změnil, pokud by za tím útokem stála nějaká militantní islámská skupina. Když se ještě nevědělo, kdo za útoky stojí, a spekulovalo se o islámských teroristech, objevily se první případy slovního napadání některých přistěhovalců na ulicích. I když jsou Norové nesmírně liberální, útok nějaké islámské skupiny by určitě nezůstal bez odezvy. Mnozí přistěhovalci si možná oddechli, když se zjistilo, že pachatelem byl blonďatý Nor. Naopak v norské společnosti tohle zjištění vyvolalo hlubokou depresi. Ukázalo se totiž, že pachatelem tak otřesného činu nemusí být nutně islámský terorista, může to být kdokoliv z nás, třeba bratr.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

LN Jak by se dal obecně popsat dnešní vztah Norů k přistěhovalcům?
Norové jsou na jednu stranu národem s velkým srdcem, který neváhá pomáhat tam, kde je to potřeba, tedy také lidem, kteří jsou ve své zemi utiskovaní. Na druhou stranu ale začínají být v poslední době velmi hákliví na to, když někdo jejich pomoci zneužívá.

LN Od pumového útoku v Oslu a střelby na táboře mládeže uběhl už víc jak týden. Jak se nyní Norové s touto obrovskou tragédií vyrovnávají?
Myslím, že to nejhorší máme teprve před sebou. Média totiž začala postupně zveřejňovat fotografie obětí a reakce jejich rodičů nebo příbuzných. Snad z devadesáti procent to byly ještě děti. A to je pro Nory hrozná představa, že s v dosud tak bezpečné a otevřené zemi našel někdo, kdo je schopen chladnokrevně střílet do dětí. S tím se bude Norsko ještě dlouho vyrovnávat, jizvy zůstanou hluboké.

Breivikovy oběti a jejich příběhy


LN Zabývají se politici v Norsku otázkou, zda bylo možné takové tragédii vůbec zabránit?
Ředitelka norské tajné služby uvedla, že Breivikův úmysl by předem neodhalila ani východoněmecká Stasi. Jedinou možností, jak v Norsku alespoň výrazně zmírnit nebezpečí podobných útoků, by podle ní bylo zavedení policejního státu. Protože si ale policejní stát nikdo z Norů nepřeje, musíme bohužel žít s tím, že se mohou stát i tak hrozné věci, jako byl Breivikův nepochopitelný čin. Tato hrozba existuje, a pokud si chceme uchovat svoji svobodu, nemůžeme ji nikdy úplně vyloučit. Když to ředitelka tajné služby říkala, byla jsem velmi dojatá.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!