13. června 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

České děti patří mezi největší oběti tabáku v Evropě, ukazuje výzkum

Kouření dětí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření dětí - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

MADRID České děti jsou vystaveny působení tabáku více než většina jejich vrstevníků v jiných evropských zemích. Vyplývá to průzkumu, který měřil hladinu kontaminace škodlivých chemikálií v tělech matek a dětí v 17 zemích. Ukázal také na vysokou míru zamoření životního prostředí, například konzumace ryb není vhodná pro těhotné ženy, obsahují totiž příliš rtuti.

Přítomnost rtuti v těle španělských žen je více než šestkrát vyšší než průměr v ostatních evropských zemích. To je další ze závěrů projektu Democophes, který zkoumal míru kontaminace škodlivých chemikálií v tělech 1848 žen a dětí. Z výzkumu mimo jiné  vyplývá, že konzumace ryb není vhodná pro těhotné ženy. Obsahují totiž vysoké procento rtuti, která se přenáší na plod.

Výzkum financovaný Evropskou unií probíhal od září 2011 do února 2012 a nabízí srovnání mezi jednotlivými zeměmi, ačkoliv jak poznamenává španělský deník El País, přípustné limity se liší podle doporučení různých agentur.

Projekt Democophes zkoumal míru kontaminace škodlivých chemikálií v tělech 1848 žen a dětí

Projekt Democophes. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Vědecké týmy z 17 zúčastněných zemí zkoumaly matky a děti ve věku od 6 do 11 let. Horní hranice věku žen byla stanovena na 45. rok. Množství škodlivých látek vědci analyzovali ze vzorku moči a vlasů.

Česko se umístilo na třetím místě co do nejvyšší koncentrace kotininu v moči dětí. Kotinin je látka vznikající metabolickou přeměnou nikotinu těle a přímo souvisí s mírou vystavení tabáku.

Plasty a kosmetika
České děti mají v těle také vysokou úroveň ftalátů, tedy chemikálií vyskytujících se ve výrobcích z plastu a kosmetice. Prvenství v kontaminaci ftaláty drží Slovensko následované Rumunskem a Polskem.

jvJana Vrubelová

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz