Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

České předsednictví bude úspěšné

Svět

  18:12
LONDÝN - Priority nadcházejícího českého předsednictví v Evropské unii podpořil dnes v Londýně britský ministerský předseda Gordon Brown, který se setkal s českým premiérem Mirkem Topolánkem. "Nepochybuji o tom, že české předsednictví pod vedením (českého) premiéra bude úspěšné," prohlásil po schůzce Brown. "Evropská unie bude v dobrých rukou."

Český premiér Mirek Topolánek (vlevo) při svém dnešním setkání s jeho britským protějškem Gordonem Brownem. foto: AFP

"Podporujeme české priority - tedy důraz na ekonomiku, energetiku, boj se změnou klimatu a důraz na vnější vztahy, zejména s východem Evropy. Ujistil jsem ho naší plnou podporou," řekl šéf britského kabinetu. "První české předsednictví bude velmi důležité nejen pro ČR, ale i pro zbytek Evropy. Shodli jsme se, že budeme velmi těsně spolupracovat."

Topolánek končí dnes v Londýně jednání se svými evropskými protějšky před tím, než Česká republika 1. ledna na půl roku převezme otěže EU. Český premiér zdůraznil, že britské a české zájmy jsou dlouhodobě velmi podobné a v zahraniční politice skoro shodné - ať jde o rozšíření EU na Balkán, o vstup Turecka nebo o důraz na transatlantické vztahy. Brown podle něj také přijal pozvání na summit Evropské unie s jejími ýchodoevropskými sousedy, který je jednou z priorit českého předsednictví.

Topolánek přiznal, že období předsednictví nebude lehké
"Bude to nelehké období, protože na nás bude, abychom řešili následky finanční krize nejen v Evropě," řekl český premiér o příštím půl roce. Podpořil fiskální balíček, jímž se snažila britská vláda oživit svou ekonomiku. Podle něj je Česká republika v trochu jiné situaci, ale "negativní očekávání je podobné".

"Podařilo se nám přežít první vlnu krize, ale očekáváme ekonomické ochlazení, jako je tomu tady," řekl Topolánek na společné tiskové konferenci s Brownem. "Pokud však růst české ekonomiky poklesne pod dvě procenta HDP a dostane se na hranu recese, budeme používat fiskální stimuly stejně razantně, jako je používá Británie dnes," dodal.

V souvislosti s řešením globální krize oba premiéři dnes připravovali také summit skupiny největších světových ekonomik, který bude začátkem dubna v Londýně a na němž bude EU zastupovat právě Česká republika.

Během českého předsednictví se také bude připravovat summit v Kodani, který by měl dojednat nástupce kjótského protokolu o emisích skleníkových plynů. "Unie se tam bude snažit přesvědčit další velké hráče, jako jsou USA, Indie a Čína, aby následovaly snažení Evropské unie," řekl Topolánek. Británie patří k členským zemím unie, které prosazují nejrazantněji omezování emisí CO2.

Topolánek: "V Londýně jsem žádnou vlajku EU neviděl"
"Je to směšná diskuse," řekl Topolánek později českým novinářům v souvislosti s tím, že na Pražském hradě český prezident Václav Klaus nevyvěsil vlajku EU. "Nikde jsem v Londýně žádnou vlajku EU neviděl. Vůbec na takovou diskusi nepřistupuji."

"České předsednictví nejvíce poškozujete už vy touto otázkou," odpověděl pak Topolánek na přímý dotaz, zda Klaus poškozuje zájmy českého předsednictví. Nad absencí unijních vlajek na veřejných budovách v Česku se při svém úterním vystoupení v Evropském parlamentu ve Štrasburku pozastavil francouzský prezident Nicholas Sarkozy, který zároveň kritizoval Klause za jeho jednání s delegací europoslanců, která Prahu navštívila před dvěma týdny.

Podle Topolánka chce Česko ve spolupráci s Brity uspořádat také summit Evropská unie-Pákistán. "Bavili jsme se o vlivu nestability v Pákistánu na naše vojáky v Afghánistánu i o tom, že pro nás je čím dál složitější navyšovat mise v zahraničí," řekl Topolánek. Ujistil však prý Browna, že jeho vláda udělá vše pro to, aby udržela českou účast v Afghánistánu a rozšířila počet českých vojáků v této zemi zmítané násilím.

Česká Poslanecká sněmovna by o prodloužení vojenských misí v zahraničí a o posílení českého kontingentu v Afghánistánu mohla hlasovat v pátek, není ovšem jasné, zda vládní návrh získá potřebný počet hlasů.
Autoři: ,