Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko chce řídit vesmírný projekt unie

Svět

  7:43
BRUSEL - Česká republika se pustila do náročného lobbingu: chce přesvědčit ostatní země Evropské unie, aby právě jí přidělily sídlo agentury, která bude spravovat evropský navigační systém Galileo.

Vesmír - ilustrační foto. foto: AFP

Úřad by měl mít několik desítek zaměstnanců a nyní se pro něj hledá vhodná lokalita.

Zájem o sídlo tohoto prestižního vesmírného projektu mají kromě Česka další státy a první měření sil proběhne už pozítří. Galileo je soubor třiceti družic, které budou sloužit k přesnému určování polohy lidí nebo předmětů. Jde vlastně o evropskou odpověď na nynější americký systém GPS (Global Positioning System), jenže přesnější. Zatímco pomocí GPS lze lokalizovat objekt kdekoli na zeměkouli s přesností zhruba na dvacet metrů, Galileo by to mělo dokázat do čtyř metrů.

Rozjet by se měl projekt v roce 2008 a nejpozději rok poté se počítá s otevřením správní agentury Galilea. V té době bude Česko vykonávat půlroční předsednictví Evropské unie a také proto jsou české šance docela slušné. Do domácích karet však hraje hlavně to, že žádná nová členská země ještě nehostí novou unijní agenturu. Jedinou výjimkou je Polsko, které pro sebe získalo sídlo evropského úřadu pro kontrolu vnějších hranic Frontex.

Bývalá vláda Jiřího Paroubka měla zájem o umístění Evropského technologického institutu, nabízely se prostory Vysokého učení technického v Brně. Avšak poté, co se kamenný projekt změnil na virtuální univerzitu, od institutu ustoupila.

Nová vláda se neexistence evropské agentury v Česku chytla a vsadila právě na Galileo; nabízí pro něj budovu ministerstva informatiky v Praze. Premiér Mirek Topolánek už na své první zahraniční cestě začátkem září přesvědčoval evropské státníky, aby kandidaturu Prahy podpořili, a minulý týden poslal dopis se stejnou žádostí finskému předsedovi unie či šéfovi Evropské komise.

„Každý takový projekt zvýší váhu České republiky v Evropské unii a zdůrazní naše zapojení do evropských struktur. Nové agentury byly slíbeny novým členským státům a my uděláme všechno pro to, abychom Galileo získali,“ vysvětlil zájem vládní mluvčí Martin Schmarz.

Mnoho konkurentů
Česko hodlá přesvědčovat unii například hustou dálniční sítí, rozvinutými telekomunikacemi, ale i krásou a výhodnou polohou Prahy. Pro zisk agentury však bude muset prokázat, že umí důkladně zabezpečit jak její případné prostory, tak zabránit úniku informací -družice Galilea budou totiž sloužit i k vojenským účelům.

Podle diplomatických zdrojů má vláda příslíbenou podporu Slovenska, naopak přebít bude muset zájem Malty, Slovinska, ale i Irů, Španělů, Francouzů a Italů. Čtvrteční debata ministrů dopravy o umístění Galilea bude začátkem přesvědčovacího maratonu, rozhodnout o agentuře by se mělo do konce roku.
Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat