12. července 2019 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko-izraelské organizace protestují proti setkání Petříčka s palestinským ministrem

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (vpravo) se 8. července 2019 v Praze setkal se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Tomáš Petříček (vpravo) se 8. července 2019 v Praze setkal se... | foto: ČTK

PRAHA Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v pondělí v Černínském paláci přijal palestinského ministra zahraničních věcí Rijáda Malkího. Podle prohlášení ministerstva společně diskutovali o obchodní a rozvojové spolupráci, kterou dlouhodobě ČR Palestině poskytuje, zejména v oblasti energetiky. Setkání se však nezamlouvá českému sdružení Aliance pro Izrael (API).

„Ujistil jsem pana ministra Malkího, že se co se týká rozvojové spolupráce, budeme se angažovat i nadále. Do budoucna máme v úmyslu nasadit i inovativnější nástroje, budeme klást například větší důraz na provázání obchodních aktivit s rozvojovým potenciálem,“ sdělil médiím ministr Petříček.

Setkání českého ministra zahraničí se však příliš nelíbí sdružení českých organizací podporujících izraelsko-české vztahy.

„Je zcela legitimní jednat se všemi představiteli regionu Středního východu. Ale je obecně známé, že Palestinská samospráva např. užívá finanční podpory ze zahraničí k vyplácení finanční pomoci rodinám teroristů či k tisku učebnic, šířících nenávist,“ tvrdí představitelé Aliance pro Izrael. Ve svém prohlášení pak označují za „znepokojující“, že byl představitel Palestinské samosprávy ministrem „ubezpečen, že ČR nepřesune své velvyslanectví do Jeruzaléma“.

Podle API sdružující řadu organizací (jako například Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), B´nai B´rith Renaissance Praha, Centrum Sion) a osobností spřátelených s Izraelem však Česká republika již na několika úrovních Jeruzalém jako hlavní město uznala a její představitelé tak doufají, „ministr zahraničí p. Petříček svůj protějšek informoval o postojích a pozici České republiky.“

Ačkoliv je například prezident Miloš Zeman silným zastáncem přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, česká vláda v čele s premiérem Babišem takové ambice nemá. Premiér dokonce i na návštěvě Izraele letos v únoru uvedl, že vláda nemá v plánu jakkoliv měnit současný stav.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.