130 let
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reprofoto

Česko je členem Rady OSN pro lidská práva

Svět
  •   18:08aktualizováno  19:04
NEW ÝORK - Česko se na tři roky stalo členem Rady Organizace spojených národů pro lidská práva. Dostatečný počet hlasů získalo již v prvním kole volby, když se pro něj vyslovilo 148 ze 191 přítomných členských států.

Česká republika do rady kandidovala ve východoevropské skupině, do níž patří. O dvě volná místa se spolu s ní ucházelo ještě Rumunsko a Gruzie. Nakonec jako druzí uspěli Rumuni, kteří získali 131 hlasů. Pro zvolení bylo potřeba 97 hlasů. Gruzie jich nakonec dostala 89.

Rada OSN vyškrtla Libyi

Náměstek českého ministra zahraničí Vladimír Galuška po volbě řekl, že má radost, že Česko získalo více hlasů, než doufalo. Diplomaté před volbou mluvili o tom, že mají zajištěno kolem 140 hlasů. Podle náměstka je za výsledkem usilovná práce české diplomacie a dobrá pověst ČR při prosazování lidských práv. "Je to vyznamenání pro celou českou diplomacii," řekl Galuška.

Přednost Slovensku

O členství mělo Česko zájem už před třemi lety, ale v té době nechtělo soutěžit se Slovenskem, které se tehdy členem sedmačtyřicetičlenné rady stalo. Slovensku, které spolu s Ukrajinou nyní v radě končí, Česká republika v roce 2008 pomohla ke zvolení tím, že svou kandidaturu stáhla.

Úkolem rady je prosazovat a chránit lidská práva ve světě. Česko, jež ve své zahraniční politice na lidská práva klade velký důraz, se chce zaměřit na několik priorit. Hodlá například prosazovat, aby se do rady nedostávaly země, jež samy lidská práva porušují. Chce také, aby rada adekvátně reagovala na případy porušování lidských práv. Mezi další priority patří svoboda projevu či zákaz mučení.

Ofenziva české diplomacie
Volbě předcházela několikaměsíční ofenziva české diplomacie jak v New Yorku, kde OSN sídlí, tak ve světě. Stovky jednání nakonec přinesly kýžený úspěch a daly zapomenout na neúspěšnou českou kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN v roce 2007. Česko tehdy prohrálo s Chorvatskem.

Česko by se nyní chtělo podílet na zlepšení fungování rady pro lidská práva, která je často kritizována kvůli tomu, že v ní zasedají státy porušující lidská práva. Nyní je tak například členkou rady Kuba. Podle českých diplomatů se ale pohled na radu mění, když je stále více vnímána jako orgán přímo ovlivňující zahraniční politiku. Její postoj k Libyi otevřel cestu k rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která umožnila letecký zásah na ochranu civilistů v zemi.

Náměstek Galuška řekl, že v radě pochopitelně jsou státy, s nimiž se Česko neshodne. Podle něj je ale důležité "vyměňovat a tříbit si názory". V radě pak ČR hodlá spolupracovat s evropským zeměmi a s dalšími státy, jež lidská práva považují za důležitá. "Budeme jedním z hlasů, který bude zastávat principiální hodnoty, které patří do moderní Evropy," řekl náměstek.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás