Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko má čtvrtého diplomata na pozici velvyslance EU, Szunyog se vydá do Kosova

Nový velvyslanec EU v Kosovu Tomáš Szunyog. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový velvyslanec EU v Kosovu Tomáš Szunyog. | foto: Civil Society Forum - Twitter

PRAHA Český diplomat Tomáš Szunyog bude zastupovat Evropskou unii v Kosovu. Stane se tak čtvrtým Čechem na pozici velvyslance Evropské služby pro vnější činnost, uvedl ve středu Deník N. „Tomáš Szunyog je jmenován velvyslancem Evropské unie v Kosovu,“ potvrdila listu zvláštní zmocněnkyně ministerstva zahraničí pro instituce EU Jana Hybášková.

Szunyog se narodil v roce 1966, je odborníkem na Balkán a bezpečnostní politiku. Podle webu ministerstva zahraničí dosud působil na českém zastoupení při EU coby stálý představitel Česka v Politickém a bezpečnostním výboru EU a zástupce českého velvyslance při EU Jakuba Dürra. V minulosti pracoval jako ředitel odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, byl velvyslancem v Bosně a Hercegovině a ve Slovinsku. Vystudoval moskevský diplomatický institut MGIMO, do Černínského paláce nastoupil v roce 1992. Ve svém životopise uvádí, že hovoří anglicky, rusky, francouzsky, slovinsky, bosensky, srbsky, chorvatsky a černohorsky.

Někdejší jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila samostatnost v roce 2008. Tehdejší vláda Mirka Topolánka uznala jeho suverenitu téhož roku, proti uznání byl tehdy prezident Václav Klaus. Velmi ostré výroky na adresu Kosova opakovaně pronesl i jeho nástupce Miloš Zeman. „Mám rád Srbsko a Srby. A nemám rád Kosovo,“ řekl Zeman loni během své návštěvy Srbska. „Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států,“ poznamenal také český prezident na adresu Kosova. Jeho návrh, aby Česko zrušilo mezinárodní uznání Kosova, ale ostatní nejvyšší ústavní činitelé nepodpořili.

Kosovo postupně uznalo 116 zemí. Suverenitu tohoto balkánského státu nikdy neuznalo například Rusko, ze zemí EU Rumunsko, Slovensko či Španělsko.

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA) vznikla díky Lisabonské smlouvě v roce 2011 a spadá pod vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Tuto funkci nyní zastává Španěl Joseph Borell. Unijní velvyslanci ve svých působištích koordinují pozice národních diplomatů z evropských zemí.

Česko zatím mělo čtyři diplomaty na pozicích velvyslanců EU - v Angole slouží Tomáš Uličný, Robert Kopecký působil v Guyaně. V Iráku a pak v Namibii vedla unijní misi Jana Hybášková, která se po návratu na ministerstvu zahraničí věnuje podpoře Čechů, kteří usilují o pozice v unijních institucích. Nedávno se diplomat Jiří Šedivý stal šéfem Evropské obranné agentury, připomněl Deník N.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...