Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. července 2017 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko má obdivovatele v USA. Zbraňovou novelu slaví Národní střelecká asociace

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Armáda ČR

WASHINGTON/PRAHA Iniciativa ministra vnitra Milana Chovance si vysloužila pochvalu ze Spojených států. Čeští poslanci minulý týden protlačili návrh změny ústavy, který by umožnil lidem bránit republiku v případě ohrožení. Jejich úsilí neuniklo americké NRA (National Rifle Association).

Národní střelecká asociace je jednou z vůbec nejvlivnějších neziskových organizací ve Spojených státech. V šachu drží téměř veškeré reformy, které se pokoušejí o zpřísnění přístupu ke zbraním.

„Přesně dva týdny poté, co Česká republika oznámila, že se u Evropského soudního dvora postaví proti restriktivním změnám zbraňových směrnic EU, se tato malá země opět brání před nadnárodními regulátory zbraní,“ napsala na svém oficiálním webu NRA.

Kromě ústavní novely, kterou minulou středu schválilo ve sněmovně 139 ze 168 přítomných poslanců, NRA Česko chválila již několikrát: polovina příspěvků o Evropské unii z posledních měsíců je právě o Česku a o ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).

NRA Čechy označuje za „myslící dopředu“ v uvědomění si, že ozbrojit občany může mít významnou roli v boji s terorismem. České snahy označuje za „drsný kontrast se zbytkem Evropy“.

‚Češi jsou napřed a pomohou chránit před terorismem‘

Asociace na americké půdě působí jako nezisková pravicová organizace. Staví se za republikánskou politiku udržování standardů nastavených druhým dodatkem ústavy. Ten opravňuje Američany k tomu legálně držet zbraně.

Dostupné občanům podle NRA mají být i automatické a poloautomatické zbraně, které The Washington Post označil za „oblíbenou výbavu masových útočníků“. Legálně je zakoupil i Omar Mateen, který v gay klubu Pulse v Orlandu zabil 49 lidí. Tyto zbraně dokážou rychle vypálit velké množství munice.

NRA má na pět milionů členů a kontroverzi přitahuje například tím, že stojí nejen proti jakékoli regulaci legálního držení zbraní, ale také proti registrům, které by informovaly o psychologické historii jejich majitelů.

Členové asociace se vytrvale snaží blokovat i výzkum. Spojené státy mají malé množství dat ohledně dopadů případné regulace zbraní, protože shromažďování informací blokuje takzvaný Dickeyho dodatek. Ten zakazuje, aby Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí využívalo své zdroje k čemukoli, co se pojí se zbraněmi.

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.