Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko má přijmout 1328 uprchlíků ze Sýrie a Eritreje, říká Brusel

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise navrhla, aby členské státy EU převzaly od Itálie a Řecka v příštích dvou letech celkem 40 000 uprchlíků přišly ze Sýrie a Eritreje. Česká republika má podle návrhu komise přijmout 1328 těchto běženců.

Mimořádný krok je snahou pomoci dvěma jižním státům EU, které se nyní potýkají s rozsáhlou migrační vlnou. Bude se však týkat pouze běženců ze Sýrie a Eritreje, neboť u občanů těchto států existuje velká pravděpodobnost úspěšného vyřízení žádosti o azyl. 

Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků nejsou řešením současné migrační krize. Česko s nimi proto nadále nesouhlasí.

Na Česko by podle ve středu zveřejněného návrhu připadlo celkem 1328 těchto osob. O plánu, který počítá také s unijním příspěvkem až 6 000 eur (přes 160 000 korun) na jednu osobu, nyní budou rozhodovat členské země. Mnohé už daly najevo, že se jim nelíbí. Rozhodnutí přitom musí padnout takzvanou kvalifikovanou většinou, například Praha samotná by jej zablokovat nemohla.

Azyl pouze pro potřebné

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans ve středu uvedl, že každý, kdo potřebuje útočiště, azyl v Evropě nalezne. „Ale ti, kdo oprávněný nárok nemají, musí být rychle identifikováni a vráceni do své domovské země,“ zdůraznil také. Projekt se vůbec netýká takzvaných ekonomických migrantů.

Evropská komise tak plní to, co oznámila před dvěma týdny, když uveřejnila strategickou Agendu pro migraci. Dnešní návrh předpokládá, že poprvé v historii bude kvůli situaci s migranty na jihu EU využit článek 78 smlouvy o fungování EU.

Dvacet tisíc z území mimo EU

Komise také navrhla, aby se EU jako celek zavázala přijmout za dva roky 20 000 azylantů, jež nyní nejsou na území EU. Na ČR by připadalo 525 míst. Dvouletý program, na kterém má EU spolupracovat s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), by měl těm, kteří mají nárok na azyl a nachází se nyní mimo evropské území, umožnit legální a bezpečný způsob příjezdu do Evropské unie. Členské země mají do září oznámit, zda se budou podílet.

Člen domobrany drží v náručí syrskou dívku. Zranila ji barelová bomba, která...
Syrští uprchlíci v improvizovaném stanu v Libanonu. Kamna, sušák a televize pro...

Středeční doporučení evropské exekutivy zemím osmadvacítky je realizací záměru oznámeného už před dvěma týdny jako součást strategického materiálu Agenda pro migraci.

Evropská unie by se podle názoru komise měla jako celek zavázat k přijetí 20 000 lidí a tento počet by byl rozdělen podle přesně definovaného klíče. Členské země, které se na věci rozhodnou účastnit, budou mít nárok na finanční pomoc. Na příští dva roky na program komise vyčlenila 50 milionů eur (přes 1,3 miliardy korun).

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...