Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko nabídlo Itálii a Španělsku ochranné obleky. Čeští vojenští lékaři do Itálie nepojedou, řekl Metnar

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Lubomír Metnar. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Praha Česko ve čtvrtek Itálii a Španělsku nabídne dodávky 10 000 ochranných obleků pro zdravotnický personál. Na Twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Později to potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD), který už ve středu řekl, že chce na jednání vlády o možné pomoci dvěma nejhůře zasaženým evropským zemím epidemií koronaviru jednat. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) naopak odmítl možnost, že by do Itálie vyrazili čeští vojenští lékaři. Zdůraznil, že jsou potřeba doma.

Hamáček dále uvedl, že Česko aktuálně má 250 000 ochranných obleků a další jsou na cestě. „Můžeme si to dovolit a oni je zoufale potřebují,“ poznamenal. Petříček uvedl, že už jednal s velvyslanci Španělska a Itálie v ČR o způsobu, jak dar fyzicky předat.

Petříček ve středu naznačil, že by pomoc mohla být ve formě vyslání lékařských týmů. Zároveň ale upozornil, že takové rozhodnutí by bylo na ministerstvech zdravotnictví a obrany. Metnar vyslání vojenských lékařů ve čtvrtek vyloučil. „Do Itálie odjet nemohou. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům. Armáda se na boji s pandemií výrazně podílí už nyní a přicházejí další požadavky,“ uvedl na Twitteru.

Metnar po jednání vlády dodal, že písemnou žádost od Petříčka vyhodnocoval společně s armádním generálním štábem. „Nemáme kapacity, abychom mohli v současné době vyslat vojáky či zdravotníky do Itálie či jinam,“ uvedl. Obrana podle něj podpoří jakékoliv humanitární akce, které by mohly nejvíc postiženým zemím pomoci. „Ale co se týče personálu a vojáků, nebudeme nikoho vysílat,“ dodal.

Podobně jako Metnar se vyjádřil na tiskové konferenci po jednání vlády i náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. „Nabídka, aby zdravotnické jednotky armády odjely do Itálie, je sice pochopitelná, ale potřebujeme je tady. Nemáme kapacity, abychom se obešli bez armády a jejích zdravotníků,“ řekl. Podle něj budou vojenské zdravotnické složky hrát zásadní roli pro to, aby vláda mohla odstranit plošná restriktivní opatření.

Pomoc Itálii a Španělsku už nabídlo například Německo. Důležité podle Petříčka je, aby se země Evropské unie chovaly solidárně.

V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek, například roušek či respirátorů. Zatím stát za nákupy v zahraničí vynaložil tři miliardy korun. Mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler ve středu uvedl, že vnitro celkem objednalo přes 70 milionů roušek, deset milionů respirátorů, 250 000 ochranných obleků nebo více než pět milionů rukavic. Dodáno bylo ke středě 14 milionů roušek, skoro čtyři miliony respirátorů, 120 000 obleků a 250 000 rukavic.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?