7. prosince 2017 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko následuje v postoji k Jeruzalému Trumpa, napsal izraelský deník. Ministerstvo to popírá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Snímek stránky serveru Jerusalem Post | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek stránky serveru Jerusalem Post | foto: Lidovky.cz

Praha/Jeruzalém Server izraelského deníku Jerusalem Post ve středu večer publikoval zprávu, že Česká republika následuje politiku Donalda Trumpa a na rozdíl od ostatních států EU uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Podle ministerstva zahraničí se jedná o dezinterpretaci a Česko uznává Jeruzalém jako hlavní město obou států - Palestiny a Izraele.

„Česká republika oznámila uznání západního Jeruzaléma jako hlavního města Izraele,“ zní titulek bleskové zprávy v Jerusalem Post, která obsahuje překlad stanovinka českého ministerstva zahraničí. Autor z ní vyvozuje, že následuje politiku Donalda Trumpa.

Podle serveru tak Česko vybočuje z řady států EU, které čekají až na uzavření konečných dohod o rozdělení Izraele a Palestiny. Ale již samotné vyjádření ministerstva, ze kterého autoři vycházeli, popírá tuto skutečnost.

„Česká republika společně s ostatními členskými státy EU na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina,“ stojí v prohlášení.

Palestinci pálí plakáty s vytištěnou americkou vlajkou na protest proti uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele.
Zapalování plakátů s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a Donaldem Trumpem.

„To je interpretace toho deníku. V Česku taková intepretace není a v řadě evropských států taky ne, když si přečtete to prohlášení, tak tohle z něho nevyplývá,“ vysvětlila pro server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Americký prezident Donald Trump ve středu rozhodl, že Spojené státy po padesáti letech uznají izraelskou kontrolu nad městem Jeruzalém jako právoplatnou a budou ho považovat za hlavní město Izraele.

Zároveň také pověřil ministerstvo zahraničí, aby formálně zahájilo proces přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. USA zatím nemají jasno ani v místě, kde by mělo velvyslanectví stát.

Česká republika bude o přesunutí ambasády uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě. Prezident republiky Miloš Zeman je však dlouhobě nakloněn přesunutí velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jeho mluvčí ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že prezident večer pronese zásadní prohlášení.

Lidovky.cz
  • 46Diskuse
Najdete na Lidovky.cz