Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko před 11 lety předalo jména agentů Němcům, Britům i USA

Svět

  9:37
BERLÍN - Česká republika předala v roce 1999 jmenné seznamy bývalých československých zahraničních agentů nejen Německu, ale i Británii a USA.
Top secret, špionáž

Top secret, špionáž foto: Shutterstock

Bez dalších podrobností to píše v dnešním vydání německý časopis Focus, který přináší další detaily k aféře blízkého spolupracovníka někdejšího německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera Detlefa Prinze. Ten podle Focusu pracoval v druhé polovině 80. let pro československou rozvědku. Prinz to ale popírá.

Focus v dnešním příspěvku rekapituluje reakce, které vyvolalo zveřejnění údajné špionážní minulosti vlivného berlínského vydavatele s vazbami na nejvyšší vedení německé sociální demokracie (SPD). Zmiňuje mimo jiné pobouření v některých komentářích čtenářů v českých médiích.

"Tento protest směřoval spíše proti předání jmenného seznamu českých špionů německým, britským a americkým úřadům v roce 1999, o němž informoval Focus," uvádí časopis. Minulý týden přitom psal jen o údajném předání těchto citlivých údajů Němcům.

Podle zdroje Focusu ho tehdy osobně inicioval tehdejší sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan. Ten to ale odmítl stejně jako nynější náměstek českého ministra zahraničí Hynek Kmoníček, který ve stejné funkci za Kavana odpovídal za kontakty diplomacie s tajnými službami.

Focus v novém vydání uvádí, že oddělení pro tajné služby pražského ministerstva vnitra poskytlo západním bezpečnostním úřadům seznam československých agentů už v roce 1990. "Identitu 151 dalších špionů, mezi nimi i 'Erwina' (Prinze - pozn. ČTK), držela ale Praha v tajnosti - možná proto, aby si nechala otevřenou možnost jejich pozdějšího využití. V roce 1999 si BND (německá Spolková zpravodajská služba - pzn. ČTK) podle informací Focusu opatřila s českou pomocí data všech agentů - i ta o 'Erwinovi'," píše německý zpravodajský časopis.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat