Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko předalo Itálii 110 tisíc roušek jako náhradu za ty zabavené v Lovosicích

Zleva kancléř Ústeckého kraje Luboš Trojna a hejtman Oldřich Bubeníček... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva kancléř Ústeckého kraje Luboš Trojna a hejtman Oldřich Bubeníček... | foto: ČTK

Praha Česko předalo Itálii 110 000 roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na Twitteru o tom v úterý informuje ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se dnes autobusem z Itálie vrací 34 Čechů.

„Civilní ochraně Itálie jsme s omluvou předali 110 tisíc roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích. Policie vyšetřuje, jak se dostaly do ČR,“ uvedl Petříček. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned.

Sto tisíc roušek bylo uloženo ve firemním skladu v průmyslové zóně v Lovosicích. Celníci tam objevili před týdnem 680 000 roušek a 28 000 respirátorů. Následné šetření odhalilo, že část z nich byl darem Červeného kříže města Čching-tchien čínské provincie Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve uvedl, že v Lovosicích šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. Firma je podle něj měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu.

Italský deník La Repubblica v sobotním článku naznačil, že čínským darem pro Itálii byly všechny ochranné pomůcky zabavené v Lovosicích, nikoli jen jejich část. Odvolává se přitom na pracovníka pražského výzkumného ústavu AMO Lukáše Lva Červinku, který ovšem ČTK řekl, že takové tvrzení italským médiím neposkytl. Informace italského listu převzala také francouzská média, český velvyslanec ve Francii Michal Fleishcmann způsob jejich informování v prohlášení odmítl.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?