Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko, Slovensko, Británie nebo Švédsko jsou možnými původci látky Novičok, tvrdí Moskva

Britské záchranné složky jsou také vybaveny ochrannými obleky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské záchranné složky jsou také vybaveny ochrannými obleky. | foto: Reuters

Moskva/Bratislava/Stockholm Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je podle ruské diplomacie Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to v sobotu řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Jmenované země podle mluvčí od konce 90. let provádějí „intenzívní výzkum látek z projektu Novičok“. Podle dosavadních zpráv z ruských a západních zdrojů smrtící substance Novičok, kterou byl v Británii tento měsíc přiotráven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera, byla vyvinuta a vyrobena v Sovětském svazu v 70. nebo 80. letech minulého století.

„Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo Novičok,“ prohlásila podle agentury Interfax Zacharovová. Žádná takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito „jako symbol, šifra nebo kód“.

„Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již v předchozích dnech na dezinformačním serveru Sputnik,“ vyjádřil se k situaci na svém Twitteru ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. Dále garantuje, že na území České republiky se nenacházejí žádné zbraně podobné látce Novičok, ať už starší nebo nové generace.

Podobně se ohradila i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

17.března 2018 v 16:09, příspěvek archivován: 17.března 2018 v 16:10

Rozhodne odmitam takove absurdni obvineni. Ceska republika je od 90. let signatarem mezinarodni umluvy o zakazu, vyvoji, vyrobe a sireni chemickych zbrani a striktne ji dodrzuje. Nas liberecky 31. pluk chemiku se zabyva vyhradne ochranou proti temto latkam.

Obvinění ruské diplomacie, že jed Novičok mohl pocházet z ČR, je podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka nesmyslné a absurdní.

Prohlášení ruské mluvčí odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce látky Novičok Vila Mirzajanova probíhal její vývoj v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije nyní v USA.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále...
Sergej Skripal a jeho dcera Julie byli otráveni v anglickém Salisbury (koláž...

Podle nedávné informace listu Kommersant nervově paralyzující látku Novičok vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Za výsledek své práce dostali Leninovu cenu, jedno z nejvyšší sovětských vyznamenání.

„Nikdy v SSSR ani v Ruské federaci nebylo slovo Novičok v souvislosti s vývojem chemických substancí použito,“ řekla Zacharovová v ruské televizi a své tvrzení označila za „klíčové“. Název, který je ruským výrazem pro slovo nováček, „byl použit pro chemickou součást a pro materiál otravné látky na Západě“, dodala.

Interfax cituje slova ruského zástupce v Organizaci pro zákaz chemických zbraní Alexandra Šulgina, podle nichž v 90. letech agenti západních tajných služeb vyvezli z Ruska skupinu tamních chemických expertů spolu s dokumentací a rozpracovaným studiemi ze sovětské éry. Podle Šulgina na Západě vývoj pokračoval „a bylo dosaženo jistých výsledků“. Konkrétně prý šlo o laboratoře v USA a v Británii.

Slovensko odmítlo spojování země s chemickými zbraněmi

Slovenské ministerstvo zahraničí odmítlo spojování Slovenska s chemickými zbraněmi a s jejich použitím. Mluvčí ministerstva Peter Susko to sdělil na dotaz ČTK v reakci na sobotnívyjádření ruské diplomacie, která Slovensko zařadila mezi země, jež by mohly být zdrojem smrtící látky Novičok. Londýn tvrdí, že touto substancí byl před dvěma týdny v Británii otráven bývalý ruský vyzvědač v britských službách i jeho dcera; oba jsou v kritickém stavu. Podle mluvčí slovenského ministerstva obrany Danky Capákové slovenská armáda zmiňovanou látkou nedisponuje.

„Útok na Skripala odsuzujeme a kategoricky odmítáme, že by s ním Slovenská republika měla cokoli společného. Rozhodně odmítáme, aby bylo Slovensko jakkoli spojováno s chemickými zbraněmi (...) a jejich použitím,“ uvedl Susko.

Slovenské ministerstvo obrany zároveň odmítlo, že by slovenské ozbrojené síly disponovaly látkou Novičok. „Pro výcvikové účely máme přesně stanovená množství standardních bojových látek, která jsou přísně kontrolována,“ sdělila Capáková na dotaz ČTK. Dodala, že Slovensko pravidelně podstupuje kontroly v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Ruské nařčení odmítá i Švédsko

Po České republice a Slovensku v sobotu také Švédsko důrazně odmítlo ruské nařčení, že může být původcem vojenské nervové látky Novičok, kterou byl počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráven dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Podle švédské diplomacie je ruské obvinění nepřijatelné a nepodložené.

Švédsko „rozhodně odmítá nepřijatelné a nepodložené obvinění mluvčí ruského ministerstva zahraničí, že nervová látka použitá v Salisbury může mít původ ve Švédsku,“ napsala na twitteru šéfka švédské diplomacie Margot Wallströmová. „Rusko by místo toho mělo odpovědět na dotazy Spojeného království,“ upozornila ministryně na marné žádosti Londýna o vysvětlení incidentu.

,

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...