Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko v tom není samo. Rekordní přírůstky nakažených hlásí třeba Francie a Itálie

Pasažéři hromadné dopravy v Říme musí mít nasazenou roušku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažéři hromadné dopravy v Říme musí mít nasazenou roušku. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/ŘÍM Francie a Itálie v sobotu hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku pandemie. Ve Francii se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u více než 45 000 lidí, v Itálii u téměř 20 000. Vysokou denní bilanci oznámila opět i Británie, kde testy nákazu odhalily u více než 23 000 lidí. Evropa se v sobotu podle agentury Reuters stala po Latinské Americe teprve druhým kontinentem s více než 250 000 zemřelými s nemocí covid-19.

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, vyšel za posledních 24 hodin test na koronavirus pozitivní 45 422 testovaným. V pátek místní ministerstvo zdravotnictví informovalo o 42 032 nově nakažených. Celková bilance infikovaných tehdy překonala hranici jednoho milionu. V sobotu je nakažených již téměř 1,09 milionu. S covidem-19 ve Francii za poslední den zemřelo 138 lidí a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 34 645.

Ve Francii se v pátek rozšířil seznam měst a oblastí, které spadají do nejvyšší výstražné kategorie. V nich platí zákaz vycházení mezi 21:00 a 6:00. Podle agentury AFP musí od páteční půlnoci toto a některá další dodatečná opatření dodržovat 46 ze 67 milionů Francouzů.

Pacient nakažený koronavirem v nemocnici Tor Vergata v Římě. Itálie eviduje k...
Italská policie kontroluje namátkově řidiče.

V sobotu poslanci francouzského Národního shromáždění v prvním čtení schválili prodloužení zdravotnického nouzového stavu do 16. února. Závěrečné hlasování se čeká na počátku listopadu. Vláda poté bude moci v případě potřeby prodloužit i platné restrikce včetně zákazu nočního vycházení.

Italská vláda uvažuje o zpřísnění

V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, za posledních 24 hodin přibylo 19 644 potvrzených případů nákazy. Od počátku epidemie covidu-19 se tak v zemi nakazilo již více než půl milionu lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 151 infikovaných a celková bilance tak vzrostla na 37 210 mrtvých. Aktivních případů nákazy je nyní v Itálii přes 203 000. V nemocnicích je z nich asi 11 200 lidí, z toho 1049 na jednotkách intenzivní péče.

Kvůli rostoucímu počtu nakažených uvažuje vláda premiéra Giuseppa Conteho o zpřísnění některých opatření. Podle italských médií chce zavést například zákaz vycházení po 21:00. Zavřít by se mohly také posilovny a bazény, bary a restaurace možná budou muset zavírat již v 18:00. Podle italských médií by opatření mohla vstoupit v platnost již v pondělí.

V Británii za posledních 24 hodin zaznamenali 23.012 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o 3700 případů méně, než je dosavadní nejvyšší denní počet infikovaných ohlášený ve středu. Celkem se v Británii virem SARS-CoV-2 nakazilo více než 854.000 lidí. S covidem-19 za poslední den zemřelo 174 pacientů a celková bilance tak vzrostla na 44.745 mrtvých. To je nejvíce zemřelých s covidem-19 ze všech evropských zemí.

Přísnější opatření proti šíření koronaviru začala v pátek platit v severoanglickém Manchesteru a jeho okolí, ve Walesu v pátek večer na více než dva týdny zavedli plošnou karanténu. Hranice Anglie a Walesu nyní podle agentury AP střeží policisté a dohlížejí na to, aby lidé Wales bez patřičného důvodu neopouštěli, ani do něj nepřijížděli. V sobotu se k oblastem ve vyšší výstražné kategorii připojilo hrabství South Yorkshire.

Evropa se v sobotu podle agentury Reuters stala druhou oblastí po Latinské Americe, která překonala hranici 250 000 úmrtí s covidem-19. Na Evropu připadá 19 procent ze všech zemřelých na světě v souvislosti s nákazou virem SARS-CoV-2, přičemž zhruba dvě třetiny evropských úmrtí jsou ze šesti zemí: Británie, Itálie, Francie, Ruska, Belgie a Španělska.

Ve světě s covidem-19 zemřelo podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 1,1 milionu lidí. Případů nákazy se ve světě potvrdilo 42,4 milionu.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!