Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Český europoslanec Zahradil má úzký vztah s Pekingem, bude potřeba to hlídat, varuje Politico

Svět

  11:52aktualizováno  12:08
BRUSEL - Vzrůstající vliv Pekingu vyžaduje zvýšenou míru kontroly. Alespoň na to upozorňuje server Politico, který do popředí čím dál bližšího vztahu s Čínou staví českého europoslance Jana Zahradila. Evropsko-čínská ‚skupina přátelství‘, kterou Zahradil vede, je dlouhodobě považována za velmi blízkou k čínské vládě. Zahradil však veškerá obvinění z přehnané blízkosti k Pekingu odmítá.

Jan Zahradil (ODS) v debatě vedoucích kandidátů evropských politických frakcí. foto: Reuters

Před více něž rokem vyzval prominentní evropský zákonodárce Jan Zahradil své nově zvolené kolegy, aby mu pomohli zbavit se přehnaně tvrdé soutěže s Čínou, píše server Politico. Později Zahradil svolal byznysovou schůzku mezi zástupci Evropského parlamentu, respektive Evropsko-čínské skupiny přátelství.

Čína se ohradila proti Česku. Nechce, aby zasahovalo do vnitřních záležitostí státu

Podle serveru Politico na tom není nic až tak neobvyklého - mnohé podobné skupiny organizují akce na vzájemnou podporu ekonomiky a kulturního odkazu daných zemí, ať už se jedná o Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan či jiné země. Jenže v případě skupiny, kterou vede Zahradil, se ukazuje na jedné straně větší potenciál, na straně druhé větší a hlubší ambice. 

Nové vedení ODS. Zleva: Jan Zahradil, Martin Baxa, Miloš Vystrčil, Petr Fiala,...
Kandidát na šéfa Evropského parlamentu Jan Zahradil nakonec skončil druhý.

„Vysoko postavený český konzervativec Jan Zahradil byl i místopředsedou Mezinárodní obchodní komise Evropského parlamentu. Jako takový měl možnost ovlivňovat obchodní politiku Evropské unie a mohl získat přístup k citlivým vyjednávacím dokumentům od Evropské komise,“ píše server Politico.

Generálním tajemníkem skupiny byl Kaj Lin, který pochází z Číny a který pomohl zorganizovat nejméně tucet pracovních cest evropských zákonodárců do Číny během posledních patnácti let. 

V pozvánce na zmíněnou konferenci Zahradil podle Politica uváděl svou pozici jako velkou výhodu pro ostatní účastníky. Sliboval, že „využije své silné postavení k posílení vztahů mezi EU a Čínou, a to především na poli obchodní politiky a debat o životním prostředí“. 

V současné době se Zahradilova skupina dostala pod tvrdou kontrolu, protože v Evropském parlamentu roste obava, že se nebezpečně přibližuje Pekingu. Obavy panují především o to, že by Zahradil a jeho lidé mohli poskytnout Číně výhodu v probíhajících obchodních jednáních. Jeden vysoce postavený člen Evropského parlamentu, jehož Politico nejmenuje, ale i další členové různých evropských organizací, hovoří o tom, že Zahradilova skupina je součástí sítě organizací, které, ať už otevřeně nebo nenápadně, podporují a prosazují čínskou zahraniční politiku.

Kritici podle Politica uvádí, že skupina začala být mnohem aktivnější v době, kdy Peking zavedl asertivní zahraniční politiku. Evropská unie dlouhodobě Čínu obviňuje ze záměrného šíření dezinformací.

Zahradil obvinění odmítá

Zahradil veškerá obvinění z přehnaně blízkého vztahu s Pekingem odmítá. Tvrdí, že své pozice nezneužívá k tomu, aby se dostal k citlivým informacím o obchodních aktivitách mezi Čínou a EU. „Nezabývám se konkrétně spisy o Číně a nemám přístup k žádným utajovaným nebo důvěrným informacím,“ uvedl pro Politico Zahradil.

Zahradil se ohradil proti „tendenčnímu a spekulativnímu“ článku serveru Politico, který se podle Zahradila snaží nalézt senzaci tam, kde není. „Článek je plný náznaků, nevyslovených podezření, spekulativních závěrů, osobních i politických útoků od konkurentů,“ dodal český europoslanec.

„Skupina evropské-čínské přátelství se neangažuje v žádných aktivitách, které by mohly vzbudit podezření nebo zmatek v oficiálních aktivitách (Evropského) parlamentu a jeho součástí. Jednám striktně v souladu s pravidly EP,“ uvedl později Zahradil v dopise adresovaném předsedovi Evropského parlamentu Davidovi Sassolimu. 

„Řídím se striktně pravidly Evropského parlamentu o střetu zájmů, není zpravodajem k žádné zprávě, která by se týkala Číny. Europoslanec nemá přístup k důvěrným či klasifikovaným informacím o obchodních jednáních EU-Čína, ani o něj nikdy nežádal. Veškeré informace vychází pouze z otevřených a veřejně publikovaných zdrojů Evropského parlamentu, Rady a Komise,“ uvedl v oficiálním prohlášení Zahradil.

‚Respektujeme volbu amerického lidu.‘ Čína se zpožděním popřála Bidenovi k vítězství

Podle Zahradila se Politico snaží zdiskreditovat jeho osobní profil, podkopat jeho autoritu, věrohodnost a důvěru lidí a kolegů. Článek Politica údajně navíc může narušit hodnotu skupin, které se snaží vytvářet mezinárodní přátelství.

Evropská unie se podle Politica nachází v těžké situaci, kdy probíhají kontroverzní a náročná obchodní vyjednávání s Čínou, která je navíc neustále podezřelá z porušování lidských práv. I proto nyní takto úzký vztah Zahradilovy skupiny s Pekingem rozezněl „poplašné zvony.“

„Všichni víme, že existují lidé, kteří chtějí rozvrátit náš demokratický systém a procesy,“ řekl Raphaël Glucksmann, francouzský zákonodárce, který předsedá novému zvláštnímu výboru, který monitoruje zahraniční zásahy do všech demokratických procesů v EU. „Jde o hrozby, které jsou uvnitř institucí a uvnitř parlamentu,“ uvedl pro Politico Glucksmann. Další zákonodárci, kteří požadovali anonymitu, pro Politico uvedli, že problém je nejen to, že se Zahradilova skupina snaží prosazovat zájmy Pekingu, ale i vysoké postavení Zahradila v obchodní komisi.

Skupina, která se snaží prosazovat evropsko-čínské přátelství a utužovat vztahy, vznikla už v roce 2006 z popudu britského europoslance Nirje Devy. Brzy tato skupina začala vyčnívat především kvůli své velké aktivitě. Její členové totiž od roku 2006 podnikli hned 15 pracovních cest do Číny, vždy na pozvání některé z čínských institucí. Zúčastnili se i velkých událostí, jako byly olympijské hry v Pekingu v roce 2008.

Kritici spatřují problém mimo jiné i v tom, že během návštěv členů skupiny, kterou nyní vede Zahradil, obvykle veškeré výdaje platí Čína. Vychází to z informací někdejších předsedů a členů Evropského parlamentu, kteří potvrdili agentuře Bloomberg. Ústřední výbor Komunistické strany Číny rovněž sponzoroval cestu liberální estonské europoslankyně Yany Toomové, která v Pekingu a Šanghaji absolvovala akce spojené s propagací přátelství mezi Čínou a východoevropskými zeměmi.

Na tuto kritiku ale Zahradil rovněž reagoval ve svém oficálním prohlášení. „Od loňského podzimu, tedy od začátku předsednictví poslance Zahradila, skupina nevyvíjela (kvůli Covidu) žádnou činnost, nezorganizovala žádnou cestu do Číny, ani žádnou akci v Evropském parlamentu nebo mimo něj. Skupina také neobdržela od nikoho žádné finanční ani jiné dary, podporu nebo v tomto smyslu cokoliv jiného,“ uvedl europoslanec.

Na zmiňované akci z října loňského roku, která se konala v prostorách Evropského parlamentu, nechyběl ani čínský diplomat, který je členem Čínské mise při Evropské unii. Ta se nabídla, že zaplatí pití a jídlo na zmiňované akci. „Nabídku jsem přijal a stále nemám pocit, že by v tom byl nějaký problém,“ uvedl podle Politica Zahradil.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...