Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
22. října 2017 9:26, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Český Trump. Důvěryhodný outsider, který otřese systémem, hodnotí Babiše západní tisk

Andrej Babiš objímá Marka Prchala na tiskové konferenci ANO k výsledkům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš objímá Marka Prchala na tiskové konferenci ANO k výsledkům... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Západoevropská média píší v neděli o nové éře po českých parlamentních volbách, které změnily dosavadní politické uspořádání. „Poté, co Češi ve volbách masivně podpořili Andreje Babiše a odmítli tradiční strany, se Česká republika ocitla na počátku populistické nové éry,“ napsal britský deník The Guardian.

Podle listu The Daily Telegraph se výsledky voleb drží „regionálního trendu“, ve kterém populistické a krajně pravicové strany posilují svoje postavení na úkor levicových a proevropských hlavních proudů.

„To je zemětřesení. Je to úplná vzpoura proti zavedeným stranám a hlavnímu proudu,“ citoval deník Financial Times (FT) Milana Niče z thinktanku Německá rada pro zahraniční vztahy. „Od devadesátých let si nemohu vzpomenout na volby, které tak změnily politickou krajinu,“ dodal.

21.října 2017 v 18:49, příspěvek archivován: 22.října 2017 v 09:33

Populist billionaire looks set to win Czech elections https://t.co/xxbiXIKaDT

Podle britského listu The Independent dostaly tradiční politické elity tvrdou ránu: čtyři z pěti nejlépe umístěných stran zpochybňují tradiční politické proudy. „Populistický miliardář přirovnávaný k Donaldu Trumpovi vítězí v českých všeobecných volbách,“ píše The Independent na svém Twitteru.

22.října 2017 v 01:39, příspěvek archivován: 22.října 2017 v 09:11

Populist billionaire compared to Donald Trump wins Czech general election https://t.co/ywuEvd3fhR

„Ačkoli je miliardářem a je obviněn z podvodů s evropskými dotacemi, Babis dává naději těm, kteří se domnívají, že jsou vyděděnci prosperující české společnosti,“ soudí francouzský list Le Monde. „Mnozí Češi ho považují za důvěryhodného outsidera, který otřese systémem,“ doplňuje The Independent.

Švýcarský deník Le Temps soudí, že navzdory dobrému výkonu českého hospodářství jsou ve společnosti ekonomicky znevýhodněné skupiny, ať již jde o velmi zadlužené lidi nebo ty, kdo musí těžce pracovat, aby se udrželi nad vodou, kteří obviňují tradiční politické elity z odpovědnosti za jejich situaci.

Deník Le Parisien si všímá poměrně velkého úspěchu strany protiislámské a protiimigrační strany SPD Tomia Okamury. „Pokud se jí podaří ovlivnit budoucí vládu, Česká republika by mohla ztratit svou neoficiální pozici ‚nejlepšího ze špatných chlapců ve východní Evropě‘ ve visegrádské skupině, která zahrnuje také Polsko, Maďarsko a Slovensko a která má často chladné vztahy s Bruselem“, upozornil list. „Andrej Babiš, český Trump, vyhrál volby,“ uvádí Le Parisien na svém Twitteru.

22.října 2017 v 00:19, příspěvek archivován: 22.října 2017 v 09:18

Andrej Babis, le «Trump tchèque», remporte les élections https://t.co/4xJm9mLr66

I přes velké zisky byla SPD poražena z třetího místa Piráty. „Myslím, že to je nakonec výraz frustrovaného hlasování mládeže, pro kterou neexistovaly žádné další zřejmé možnosti,“ reagoval politolog Nič ve FT. „Jde pravděpodobně o převážně mladou voličskou základnu, pro kterou byl Okamura až příliš,“ dodal.

Německé listy píší o Babišově skeptickém postoji k EU a migraci

Jako euroskeptika a odpůrce uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové charakterizují nedělní vydání německých deníků vítěze českých parlamentních voleb Andreje Babiše. Českým volbám se věnují převážně v krátkých zprávách, většinu své pozornosti soustředí na vyjednávání o nové německé vládě a situaci ve Španělsku.

„Kontroverzní populista Andrej Babiš je jasným vítězem parlamentních voleb v Česku,“ píše v krátkém textu nejčtenější německý list Bild. Třiašedesátiletého šéfa hnutí ANO, jehož fotka článek doprovází, představuje právě jako politika, který odmítá bližší spolupráci v rámci Evropské unie.

„Češi si zvolili miliardáře,“ nazval svůj obdobně krátký text na titulní straně deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. V článku list čerpá převážně ze zprávy agentury DPA a konstatuje, že se Česko volbami posunulo výrazně doprava. I Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje na Babišovy postoje k Evropské unii a migraci. Všímá si také „debaklu“ sociálních demokratů a úspěchu „pravicově extremistické“ Svobody a přímé demokracie (SPD).

Příliš prostoru českým volbám nevěnuje ani nedělní vydání deníku Die Welt. Také on píše o jasném vítězství populisty a miliardáře, který bývá často srovnáván s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

22.října 2017 v 09:01, příspěvek archivován: 22.října 2017 v 09:51

Tschechiens "Trump" will EU auf den Anti-Einwanderungskurs bringen https://t.co/fmtn8NKrjA https://t.co/vlMojyOdLW

K programu ANO list uvádí: „Hnutí slibuje snížit daně, vyhnat zkorumpované politiky z úřadů a uzavřít evropské hranice, tak aby se do Česka nedostali žádní uprchlíci.“ Berlínský deník Tagesspiegel na své druhé straně kompletně přebírá agenturní zprávu DPA, v níž se píše o tom, že chce Babiš stát řídit jako firmu, i o jeho vyšetřování policií. Článek doplňuje fotka vítěze českých voleb.

Velmi málo pozornosti věnují - soudě alespoň podle oficiálních reakcí - českým volbám i němečtí politici. K hlasování se v tiskové zprávě vyjádřili jen zdejší Piráti, kteří gratulovali k „velkolepému úspěchu“ svým českým kolegům.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!