23. září 2011 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čeští politici mluví jako nacisté, píše britský list

Demonstrace ve Varnsdorfu (17. září) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace ve Varnsdorfu (17. září) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

LONDÝN O situaci na severu Čech referuje už i britský list The Economist. Výroky českých a slovenských politiků srovnává prestižní týdeník k nacistické rétorice.

Výbušná rétorika panuje podle listu v obou státech. Odpůrci Romů tvrdí, že jsou 'nepřizpůsobiví' a politici se snaží toto etnikum přestěhovat do ghett, což je na Slovensku zcela běžná praxe, míní list.

Šluknov zaujal i The Economist

"Ultrapravicový slovenský politik Ján Slota je známý svým výrokem o tom, že Romové by měli mít vlastní stát (o tom kde by to mělo být, se nezmínil). Tato ostrá slova silně připomínají něco z nacistické perzekuce Židů a Romů - a z české válečné kolaborace s nacisty", píše The Economist, který tak zřejmě naměňuje Hlinkův kolaborační režim  Slovenského státu za Československo.

Týdeník dále shrnuje situaci na Šluknovsku a připomíná i nešťastnou zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem. "Mnoho peněz včetně grantů  z EU mizí v nesmyslných projektech, namísto aby efektivně podporovaly romskou komunitu", píše list s odkazem na nejmenované pozorovatele. Britský týdeník popisuje i kauzu Ladislava Bátory, "poradce ministra školství s šokujícími protiromskými názory".

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.