21. července 2017 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čeští turisté na Kosu jsou po zemětřesení v pořádku, hlásí cestovní kanceláře

Jihozápadní pobřeží Turecka podle americké geologické služby USGS postihlo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihozápadní pobřeží Turecka podle americké geologické služby USGS postihlo... | foto: Reuters

PRAHA Klienti českých cestovních kanceláří Exim Tours, Alexandria, Fischer a Blue Style na řeckém ostrově Kos a v Turecku jsou po nočním zemětřesení v pořádku. Jejich delegáti dosud nemají hlášena žádná zranění turistů. Zemětřesení postihlo zejména hlavní město ostrova Kos, klienti Exim Tours byli evakuováni z hotelu Ramira kvůli popraskaným zdem. Lety na Kos byly o sedm hodin posunuty.

„Všichni klienti jsou v pořádku,“ řekl ráno marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma. Cestovní kancelář má na Kosu a v tureckém Bodrumu stovky klientů. Problémy podle něj nastaly pouze v hotelu Ramira, kde po zemětřesení popraskaly zdi. Hosté byli evakuováni, dokud budovu neprohlédne statik. „Klienti byli venku v pyžamech, ve spodním prádle, měli uvnitř věci,“ popsal situaci Zíma. Statik nakonec povolil, že se mohou do hotelu vrátit.

S podobným problémem se v noci potýkali i někteří klienti cestovní kanceláře Blue Style. „Lidé, kteří byli ubytování ve velkých hotelech, byli odvezeni mimo prostory hotelu a poté se zase vrátili zpátky na pokoje,“ řekl mluvčí kanceláře Václav Nekvapil. V pořádku je podle něj všech 350 klientů na Kosu.

V pořádku jsou také klienti cestovní kanceláře Fischer. Podle jejího mluvčího Jana Bezděka postihlo zemětřesení zejména hlavní město ostrova Kos, zatímco z oblastí s hotely pro turisty nejsou hlášeny větší škody. Hotely jsou navíc podle něj stavěny s ohledem na riziko zemětřesení. Cestovní kancelář zaznamenala v pátek ráno zvýšený počet dotazů na své call centrum, které se týkaly aktuální situace na místě.

Dva mrtví přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla...
„Dva či tři jsou ve vážném stavu,“ dodal. Záchranáři prohledávají trosky, zda...

Také klienti cestovní kanceláře Alexandria na Kosu jsou v pořádku. „Zranění zatím žádná hlášená nemáme, delegátka se s klienty postupně kontaktuje,“ řekl mluvčí kanceláře Petr Šatný. Zemětřesení podle něj zasáhlo hlavně sever a severovýchod ostrova a hlavní město Kos. Menší vlna do některých hotelů přinesla vodu, uvedl.

Zemětřesení způsobilo problémy především turistům, kteří v pátek na ostrov nebo z ostrova cestují. Letiště bylo dočasně mimo provoz a podle Zímy byly páteční lety posunuty o sedm hodin. „Letiště na Kosu už je ale zprovozněno a klienti by měli být odbavováni podle původního plánu. Situace se ale může měnit. Pokud došlo k posunu odletů u jiných leteckých společností, dá se předpokládat, že to s odlety trošku zamíchá,“ uvedl Zíma z Exim Tours. Kanceláře Alexandria se tyto problémy netýkají, odlety má v neděli a ve středu.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je zatím předčasné odhadovat, zda bude mít zemětřesení vliv na zájem turistů o cesty do oblasti. Bude záležet na míře postižení místní infrastruktury a zejména na tom, zda se budou otřesy opakovat, nebo zda šlo o ojedinělou událost.

Podle dřívějších informací českých cestovních kanceláří se řecký ostrov Kos v posledních dvou letech potýkal s propadem zájmu, ale dokázal se nejrychleji vzpamatovat. Počty rezervací na léto tam letos meziročně několikanásobně stouply. O dovolenou v Turecku naopak čeští turisté velký zájem nemají.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz