Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čeští vojáci zemřeli omylem, atentátník cílil na Američany

Afghánistán

  12:10aktualizováno  12:47
KÁBUL - Cílem sebevražedného útoku, který v Afghánistánu zabil čtyři české vojáky a dalšího těžce zranil, se měli stát příslušníci amerických speciálních sil. Píše to list Wall Street Journal.

Jednotky NATO (ilustrační fotografie). foto: Reuters

K bombovému atentátu, který v úterý zabil čtyři české příslušníky mise NATO v Afghánistánu, se přihlásilo radikální hnutí Taliban. Podle mluvčího islamistů Zabiulláha Mudžáhida však měl útok zasáhnout příslušníky amerických speciálních jednotek, upozornily Novinky.cz na informace listu Wall Street Journal.

TRAGICKÉ ÚMRTÍ ČESKÝCH VOJÁKŮ

Mudžáhid oznámil, že úder řídil bojovník jménem Abdulláh Gaznáví. Informace o provedení atentátu se různí. Podle některých odpálil výbušninu muž, který kolem vojáků provádějících inspekci projížděl na kole, jiné tvrdí, že útočník řídil automobil naložený trhavinami.

Mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková sdělila médiím, že explozi vyvolalo improvizované výbušné zařízení. Atentát, který se odehrál v okolí letecké základny Bagrám v provincii Parván, si vyžádal 16 obětí na životech: kromě čtyř českých vojáků zahynulo rovněž dvanáct afghánských občanů, mezi nimiž byli jak civilisté, tak příslušníci policejních sil.

Zpravodajské agentury uvádějí, že vojáci prováděli inspekci v jedné z vesnic, kde vyšetřovali okolnosti předchozího raketového útoku Talibanu proti základně Bagrám. K výbuchu mělo dojít před tamním zdravotnickým zařízením.

ČTĚTE TAKÉ:

Úterní atentát zvýšil počet Čechů zahynulých během afghánské mise na devět mrtvých. Na začátku července mělo Česko v misi ISAF V Afghánistánu 273 vojáků. Na základně Bagrám je umístěna stopadesátičlenná jednotka, jež podléhá americkému vedení: tvoří ji vojáci ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi, jež doplňují příslušníci dalších devíti útvarů a zařízení české armády. Další Češi působí v hlavním městě Kábul.

Letecká základna Bagrám leží necelých 50 km od Kábulu.

Letecká základna Bagrám leží necelých 50 km od Kábulu.

Upřímnou soustrast, zní od Zemana a Sobotky

Český premiér Bohuslav Sobotka poznačil smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu za tragickou a šokující událost. "Pokládám to za nesmírně tragickou a šokující událost. Je to velmi smutná zpráva jak pro českou vládu, tak pro celou Českou republiku," prohlásil Sobotka a vyjádřil soustrast rodinným příslušníkům zabitých vojáků. Sobotka rovněž ocenil hrdinství padlých bojovníků, vysílání vojáků na zahraniční mise tato tragédie však podle něj neovlivní.

Prezident Miloš Zeman 24. a 25. ledna navštívil Afghánistán, kde se setkal s českými vojáky, kteří v asijské zemi působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF).

Hluboký soucit a hlubokou úctu k boji české armády proti mezinárodnímu terorismu vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje hluboký soucit rodinám padlých českých vojáků a hlubokou úctu k jejich boji proti mezinárodnímu terorismu," oznámil v tiskovém prohlášení mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyjádřil hlubokou lítost nad zmařením životů čtyř českých vojáků. "Za svobodu a bezpečnost musíme bojovat i za našimi hranicemi. Věříme, že jejich oběť nebyla zbytečná a opět nám ukázala, jak zákeřným protivníkem je hnutí Taliban," uvedl v tiskovém prohlášení Bělobrádek.

Češi v Afghánistánu hlídkují, léčí a dělají vojenské instruktory:

Základní údaje o misi Armády ČR (AČR) v Afghánistánu

  • Čeští vojáci v Afghánistánu v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF, International Security Assistance Force) slouží od roku 2002. V letech 2008 až 2013 působil v afghánské provincii Lógar i český Provinční rekonstrukční tým.
  • K počátku tohoto měsíce bylo v misi ISAF 273 českých vojáků. Další dva Češi jsou zapojeni do nevojenské asistenční mise OSN v Afghánistánu UNAMA. V minulosti působili v Afghánistánu i vojáci z 601. skupiny speciálních sil; podle dostupných údajů jsou v zemi od letošního ledna nasazeni znovu, aby cvičili své afghánské kolegy.
  • Podle údajů z letošního února se v Afghánistánu dosud vystřídalo téměř 5000 českých vojáků.
  • Pod Úkolové uskupení AČR ISAF, které zastřešuje přítomnost českých vojáků v Afghánistánu, spadá jednotka leteckých instruktorů, strážní rota hlídající leteckou základnu Bagrám, polní chirurgický tým, příslušníci takzvaného Národního podpůrného prvku a Češi působící na velitelstvích ISAF.
  • Česká Strážní rota Bagram Air Field 150 členů, kteří zajišťují bezpečnost vojenské základny Bagrám. Operačně je rota podřízena americkému úkolovému uskupení TF 1-320. Základ jednotky tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení AČR.
  • Česká jednotka pro výcvik pilotáže má za úkol výcvik pilotů a pozemního personálu příslušníků vzdušných sil afghánské armády. Jednotka, která sídlí na kábulském letišti, je složena ze dvou expertních skupin: první na vrtulníky Mi-17 a druhá na vrtulníky typu Mi-24. Český letecký poradní tým působí v Afghánistánu od dubna 2008; v současnosti má kolem 30 lidí, z toho deset členů palubního personálu.
  • Český polní chirurgický tým je zařazen do americké vojenské nemocnice. Počet jeho členů se pohybuje kolem 15 osob.
  • Další příslušníci AČR jsou zařazeni na různé funkce v mezinárodních štábech na jednotlivých stupních velitelství ISAF.
  • Národní podpůrný prvek (jednotka NSE) je jednotka určená především k zabezpečení systému administrativní a logistické podpory. Jeho součástí je i jednotka doprovodu, plnící úkoly spojené s ochranou občanů ČR, kteří musejí vyjíždět mimo základny v Kábulu.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!