25. října 2017 19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letecké společnosti zpřísní kontroly na letech do USA. Jejich součástí budou i pohovory

Cestování – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Od čtvrtka začne několik leteckých společností včetně francouzské Air France a německé Lufthansy s přísnějšími kontrolami na letech do Spojených států, další společnosti se připojí postupně. Ve středu o tom informovala agentura AP.

Cílem opatření je podle amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) to, že důkladnějšími prověrkami budou muset projít všichni pasažéři mířící do USA, a to i včetně Američanů.

„Bezpečnostní opatření se bude týkat všech osob, mezinárodních cestujících i občanů USA, kteří cestují do Spojených států,“ řekla mluvčí TSA Lisa Farbsteinová s tím, že kontroly budou prováděny na tom letišti, ze kterého pasažér do USA jako poslední odletí. Pokud tedy do USA letí s přestupem, kontroly podstoupí při přestupu.

„Nová opatření ovlivní všechny lety z letišť, které slouží jako poslední přestupový uzel při letu do Spojených států,“ vysvětlila. Součástí nové procedury jsou bezpečnostní pohovory, které provedou zaměstnanci aerolinek. Reuters uvedl, že do USA denně z 280 letišť ve 105 zemích létá na 2000 komerčních spojů, na jejichž palubách je 325 tisíc cestujících.

AP poznamenala, že opatření přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvažovala o zákazu notebooků na palubě letadel. Toto omezení nakonec USA z důvodu teroristické hrozby vyhlásily pro několik leteckých společností především na Blízkém východě.

Air France rozšíří opatření i v Paříži

Jako první s bezpečnostními pohovory začnou již od čtvrtka aerolinky Air France, Cathay Pacific, EgyptAir, Emirates a Lufthansa. Společnost Royal Jordanian sdělila, že se chystá připojit v polovině ledna. Air France začne provádět pohovory nejdříve na pařížském letišti Orly a o týden později 2. listopadu opatření rozšíří i na další pařížské letiště Charlese de Gaulla.

Francouzská letecká společnost také sdělila, že nová bezpečnostní kontrola bude mít podobu dotazníku. Emirates v prohlášení hovoří o předběžných bezpečnostních pohovorech na přepážkách, na které pak navážou již nyní zavedené kontrolní opatření u nástupní brány do letadla. 

EgyptAir uvedl, že vedle pohovorů budou součástí opatření také důkladnější prohlídky zavazedel i cestujících. Lufthansa pak k současným kontrolám elektronických přístrojů chce přidat pohovory.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz