22. července 2019 18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Cílem USA je zničit palestinskou identitu,‘ varuje Chameneí. Trump mezitím hovoří o dohodě století

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Teherán Cílem amerického mírového plánu pro Blízký východ je „zničit palestinskou identitu“. Po setkání se zástupci palestinského radikálního hnutí Hamás to v pondělí prohlásil íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Americký prezident Donald Trump plán, který dal vypracovat svému zeti a poradci Jaredu Kushnerovi, opakovaně označil za dohodu století.

Ekonomickou část plánu odhalil Kushner na konci června na konferenci v Bahrajnu. USA by chtěly vytvořit investiční fond s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu korun) pro projekty na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a pro palestinské komunity v regionu. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, nových technologií, turistiky a zemědělství. Politickou část plánu chtějí Spojené státy zveřejnit později.

Proti americkému návrhu mírové dohody protestují Palestinci a Írán.
Proti americkému návrhu mírové dohody protestují Palestinci v uprchlickém...

Palestinci nicméně kvůli přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma odmítají s USA jednat a tvrdí, že Washington straní Izraeli, a nemůže tak dělat v mírových jednáních zprostředkovatele.

„Cílem tohoto nebezpečného plánu je zničit palestinskou identitu. Nesmíme jim dovolit, aby ji s použitím peněz zničili,“ prohlásil v pondělí podle agentury AFP Chameneí. Zástupci Hamásu se s íránskými představiteli setkali již podruhé ze více než měsíc.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu již od minulého roku, kdy Trump oznámil, že Spojené sáty odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Následně Washington uvalil na Írán nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních týdnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz