Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chameneí odsoudil západní země za postoj k íránským volbám

Svět

  10:35aktualizováno  11:33
TEHERÁN - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí po sporných prezidentských volbách a několika dnech masových opozičních protestů prohlásil, že čas volebního soupeření skončil. Při proslovu z Teheránské univerzity také vyloučil možnost, že by se s hlasy voličů manipulovalo, což tvrdí opozice. Zároveň vyzval Íránce ke klidu a smíru a kritizoval Západ za vměšování do íránských záležitostí.

Chameneí foto: ČTK

O výsledku voleb hovořil jako o "definitivním vítězství" staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a vyloučil možnost opakování voleb, jak žádá opozice. Proreformní kandidát Mahdí Karrúbí ale dal na svých webových stránkách najevo, že na anulování voleb trvá.

Z povolebních nepokojů a protestů obvinil Chameneí Británii a "vnější nepřátele Íránu" a velmi rozhodně bránil islámský systém. Vyzval vůdce demonstrací, aby pouliční akce ukončili, "protože v opačném případě ponesou odpovědnost za důsledky". Analytici tuto pasáž jeho projevu označují za otevřenou hrozbu.

Iránské ministerstvo vnitra na základě Chameneího výzvy zakázalo opoziční demonstraci plánovanou Músávího stoupenci na sobotu. Músáví podle agentury Reuters ale v sobotu ani v neděli další protestní shromáždění neplánuje a rozhodne-li se opačně, oznámí to na svých webových stránkách.

EU vyzývá k dodržování shromažďovacího práva
Evropská unie vyzvala Teherán, aby zaručil občanům právo na shromažďování a svobodný projev. Šéfové států a vlád sedmadvacítky podporují požadavek íránské opozice na přepočítání hlasů, řekl po skončení summitu EU v Bruselu český ministr zahraničí Jan Kohout.

"Stabilitu nelze opětovně nastolit potlačením pokojných demonstrantů, nýbrž jen přešetřením volebního procesu," citovala Kohouta jako představitele předsednické země unie agentura DPA. V "regionální souvislosti vznikla nová situace, kterou pečlivě sledujeme." Německá kancléřka Angela Merkelová označila Chameneího projev za zklamání.

Britský premiér Gordon Brown zase zdůraznil, že Británie se bude i nadále vyjadřovat k případům porušování lidských práv. "Je naším právem vyjadřovat se proti represi, odsuzovat násilí a fakt, že je svobodným médiím bráněno dělat svou práci," řekl. "Chceme, aby byl Írán součástí mezinárodního společenství a nebyl izolován. Nyní je ale na Íránu, aby prokázal, že umí respektovat tato základní práva," dodal.

Londýn si po Chameneího projevu povolal íránského velvyslance. Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Paříž stojí za "právy a touhou Íránců po pravdě a otevřenosti", aniž se ale staví na stranu některého z íránských táborů.

Amnesty International: Při demonstracích zabili 10 lidí
Mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International v prohlášení uvedla, že při povolebních opozičních protestech v Íránu bylo zabito deset civilistů a pět studentů se po útoku islámských milicí na univerzitě pohřešuje. Dosud se oficiálně hovořilo o sedmi zabitých. Íránská nositelka Nobelovy ceny míru Šírín Ebadíová dnes v Ženevě vyzvala mezinárodní společenství, aby zabránilo íránské vládě střílet do lidí.

Je to poprvé od voleb z minulého pátku, co se Chameneí objevil na veřejnosti a ve velmi neobvyklém gestu se rozhodl osobně vést páteční modlitbu. Připomínal hodnoty islámu a jeho princip smíru mezi věřícími.

Postavil se rozhodně za Ahmadínežáda, odmítl jakkoli zpochybnit jeho volební vítězství a řekl, že jeho vlastní názory na domácí a zahraniční politiku jsou bližší těm Ahmadínežádovým než názorům někdejšího prezidenta ajatolláha Alího Hášemího Rafsandžáního.

Ten se v konfliktu staví za neúspěšného liberálního kandidáta Míra Hosejna Músávího a je v čele shromáždění znalců, které jmenuje duchovního vůdce.

Jeho členy je 86 právních expertů a významných duchovních. Vůdce je sice volen na doživotí, ale televize Al-Džazíra upozorňuje na to, že existuje teoretická možnost a ústavní právo v určitých případech duchovního vůdce odvolat a nahradit někým jiným.

Nesrovnalosti v odevzdaných hlasech
Opozice hovoří o nesrovnalostech v řádu 11 milionů hlasů. Chameneí k tomu řekl, že to íránský volební systém vylučuje. Jeden z trojice poražených kandidátů Mohsen Rezáí ve čtvrtek večer ale poukázal na to, že z výsledků v některých okrscích vyplývá, že se hlasování zúčastnilo 140 procent voličů.

Írán se od minulého pátku zmítá v nepokojích, jejichž příčinou je nesouhlas opozice s výsledky podle ní zmanipulovaných voleb. Na sobotu jsou před radu dohlížitelů, nejvyšší ústavní orgán země, pozváni tři neúspěšní kandidáti.

Rada s nimi projedná jejich stížnosti a měla by se k nim definitivně vyjádřit už v neděli.

Vybrané pasáže z Chameneího projevu

Vyzývám je, aby ukončili pouliční protesty, protože jinak budou odpovědní za jejich důsledky i za následky jakéhokoli chaosu. Výsledky voleb vycházejí z hlasovacích uren, ne z ulice.

Pokud dojde k jakémukoli krveprolití, vůdci protestů ponesou přímou odpovědnost. Názorové rozpory mezi oficiálními činiteli existují, to je přirozené. Ale to neznamená, že jde o roztržku v rámci systému.

Dokonce i při minulých prezidentských volbách tu byly názorové rozpory mezi (prezidentem Mahmúdem) Ahmadínežádem a (bývalým prezidentem Akbarem Hášimím) Rafsandžáním.

Pochopitelně mé názory v domácí a zahraniční politice jsou blíže těm, které má Ahmadínežád. Nepřátelé (Íránu) si berou za cíl legitimitu islámského zřízení tím, že zpochybňují volby a jejich autenticitu před a po (hlasování).

Po pouličních protestech se některé zahraniční velmoci ... začaly vměšovat do íránských státních záležitostí zpochybňováním výsledků voleb. Neznají íránský národ. Podobné vměšování ostře odsuzuji. Poznámky amerických oficiálních činitelů o lidských právech a omezování lidí nejsou přijatelné, protože o lidských právech nemají ponětí po tom, co udělali v Afghánistánu a Iráku a dalších částech světa. Od nich rady o lidských právech nepotřebujeme.

Je velmi špatné myslet si, že využitím pouličních prostředků jako nátlakového prostředku mohou oficiální činitele přinutit k přijetí svých nelegálních požadavků. To by byl začátek diktatury.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!