Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Statisíce Íránců se rozloučily se Solejmáním. Dcera na pohřbu varovala USA před ‚temnou budoucností’

Průvod zaplnil celé náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod zaplnil celé náměstí. | foto: Reuters

Teherán Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se v pondělí v Teheránu modlil nad rakvemi velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily rakety Spojených států. Informovala o tom agentura AP, podle níž v jednu chvíli duchovní, který měl k zabitému generálovi blízko, plakal.

Po boku nejvyššího duchovního stáli také prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky. Podle AP Chameneí plakal při tradiční muslimské modlitbě za mrtvé, zatímco přítomný dav hlasitě vzlykal a po modlitbě začal skandovat: „Smrt Americe!“.

„Ó, Bože, oni potřebují tvé slitování, ty jsi povznesen nad trestání svých služebníků,“ řekl Chameneí při modlitbě nad Solejmáního rakví. Chvěl se mu hlas a svět obletěly fotografie Chameneího v slzách. Jak napsala agentura AP, bouřlivé projevy smutku jsou u šíitských muslimů běžné a jsou znamením úcty k osobě, kterou považují za mučedníka. Vyjadřují tím také svůj hluboký respekt k mrtvému. Smutek Chameneího je znamením jeho osobního hlubokého vztahu k Solejmánímu a může ovlivnit i případnou odvetu, kterou Írán hrozí. 

Ajatolláh Alí Chameneí, prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds...
Truchlící během průvodu nesli i rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují...

Před davem truchlících pronesla řeč Solejmáního dcera Zeinab. Pohrozila v ní americkým vojákům na Blízkém východě smrtí a prohlásila, že Spojené státy a Izrael čeká temný den. Později modlitby nad rakvemi Solejmáního a dalších zabitých pronesl íránský nejvyšší duchovní Chameneí.

Solejmáního některé zdroje označövaly za druhého nejmocnějšího Íránce po Chameneím. Oba se často radili a Solejmánímu se podařilo zahraničními jednotkami revolučních gard úspěšně čelit americkému vlivu v mnoha zemích, napsala AP. O blízkosti vztahu duchovního vůdce s generálem svědčí fotografie, na nichž se oba objímají způsobem, jímž se Íránci zdraví v rámci rodin. Na fotu z roku 2018 se Chameneí, sedící na vyvýšeném místě, sklání k Solejmánímu a líbá ho na čelo.

Na obřad v Teheránu přijel i vůdce palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Agentura AP Haníjovu přítomnost označila za překvapivou. Loni v prosinci Egypt umožnil Haníjovi vyjet z Gazy na návštěvy v regionu poprvé od jeho zvolení do čela Hamásu v roce 2017. Povolení ale Káhira podle izraelských a arabských médií tehdy podmínila tím, že nenavštíví Írán.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

V pondělí v Teheránu stál Haníja ve druhé řadě, blízko za Chameneím a byl jedním z mála, kteří mohli nad rakví promluvit. Vzkázal truchlícím, že palestinské militantní skupiny i Hamás půjdou Solejmáního cestou a postaví se „sionistickému projektu a americkému vlivu“. „To, co Solejmání poskytl Palestině a odboji, pomohlo k jejich nynějšímu postavení s ohledem na jejich sílu a neochvějnost,“ řekl. Generálova smrt podle něj „neodradí palestinské skupiny od boje proti Izraeli. „Potvrzuji, že plány palestinského odboje bojovat proti sionistickému projektu a čelit americkému vlivu nebudou narušeny ani oslabeny,“ řekl Haníja.

Už ráno davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě. Na videozáběrech bylo vidět, jak lidé pálí americké a izraelské vlajky.

Účast se postupně vyšplhala podle policie na několik milionů; letecké záběry z Teheránu ukázaly hustý dav v ulicích a tiskové agentury účast odhadují na milion lidí. Íránská televize IRIB ohlásila, že podobný dav nebyl v Teheránu dvacet 20 let.

Podle agentury AP je to poprvé, co Írán uspořádal smuteční obřady pro jednoho muže v několika městech. Ani duchovní vůdce Rúholláh Chomejní, který založil islámskou republikou, neměl po své smrti v roce 1989 tolik smutečních průvodů. Solejmáního rakev bude vystavena v mešitě v Teheránu, stejně jako byla kdysi Chomejního. V úterý bude generál pohřben v provincii Kermán, odkud pochází.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...