Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Bidenova vláda by byla noční můrou, v zemi by nastal chaos, tvrdil Trump v projevu

Donald Trump. foto: Jonathan ErnstReuters

Washington - Americký prezident Donald Trump v projevu ostře napadl svého vyzyvatele v boji o Bílý dům Joea Bidena. Demokraté v případě Bidenova vítězství zničí ekonomiku, rozpustí policii a přivedou zemi k anarchii, uvedl Trump ve svém čtvrtečním (místního času) projevu v Old Forge ve státě Pensylvánie. Američany varoval, že se Biden, pokud bude zvolen prezidentem, stane jejich „noční můrou“.
  7:30

Biden se oficiálně stal kandidátem na prezidenta. Na virtuálním sjezdu demokratů promluvil i Clinton

Členové Demokratické strany jsou „zcela pomatení“ a chystají se razantně zvýšit daně, prohlásil Trump s tím, že v nynějších volbách půjde o „přežití národa“. Republikánský prezident rovněž zopakoval své dřívější nedoložené tvrzení, že demokraté mohou volby vyhrát pouze pomocí volebních podvodů.

K současné koronavirové pandemii ve Spojených státech Trump řekl, že je „doufejme v posledním tažení“. Podle agentury DPA pro to opět chybějí důkazy - v zemi v posledních dnech stále přibývá mezi 40 000 a 50 000 případy nákazy denně. Od začátku března s covidem-19 zemřelo v USA více než 174000 lidí.

Po pensylvánském guvernérovi z řad demokratů Tomu Wolfovi prezident v projevu žádal uvolnění opatření přijatých s cílem zabránit šíření koronavirové nákazy, včetně omezení pohybu obyvatelstva. Vedlejší účinky těchto restrikcí jsou podle Trumpa „nebezpečnější než virus samotný“. Wolf se chystá uvolnit opatření teprve den po volbách 3. listopadu, míní Trump. Bývalý viceprezident Baracka Obamy podle něj chystá dokonce „trvalé zákazy vycházení“, což DPA označila opět za nepodložené tvrzení - demokratický uchazeč o prezidentskou funkci nic takového nikdy nenavrhoval.

Listopadové volby se možná budou muset opakovat, míní Trump. Korespondenční hlasování povede prý k podvodům

Před přítomnými stoupenci prezident dále prohlásil, že „Biden není přítelem Pensylvánie, je vaší nejhorší noční můrou“. Pensylvánie je jedním z takzvaných bitevních států, u nichž se těžko předpovídá, k jakému kandidátovi se ve volbách přikloní.

Trump zopakoval i svá předchozí varovná tvrzení, podle nichž by vláda demokratů způsobila v zemi chaos a násilí. Ani zde přesné důvody neuvedl. „Chcete-li si představit život za prezidenta Bidena, myslete na doutnající trosky Minneapolisu, anarchii plnou násilí v Portlandu, chodníky Chicaga zalité krví, a pak si představte, že chaos dorazí i do vašeho města a každého dalšího města Ameriky,“ dodal Trump.

Autor:

Pronájem apartmánu 2+kk Jiráskovo nábřeží
Pronájem apartmánu 2+kk Jiráskovo nábřeží

Jiráskovo nábř., České Budějovice - České Budějovice 3
13 000 Kč/měsíc