2. prosince 2013 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chaos a policejní manévry. Tak vypadal soud s Krejčířem

Radovan Krejčíř  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

JOHANNESBURG Rozsáhlé jihoafrické policejní manévry kolem soudní budovy i uvnitř a zmatek ohledně toho, zda a za jakých okolností se mohou přelíčení účastnit novináři. Tak vypadalo pondělní jednání soudu o možném propuštění uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře z vazby na kauci. Soud nakonec v případě Krejčíře k rozhodnutí nedospěl a odložil případ na středu.

Soudní budovu na okraji Johannesburgu od rána obklopovali policisté. Vyklidili její bezprostřední okolí a uzavřeli silnici, která kolem ní vede. Do uzavřené oblasti vpouštěli pouze rodiny obviněných, obhájce, či zaměstnance soudu. Přístup umožnili také novinářům, kteří ale museli nechat před vymezenou oblastí kamery i fotoaparáty.

Případ, v němž Krejčíř a tři Jihoafričané společně čelí obvinění z únosu a z pokusu o vraždu, byl jediný, který se dnes před soud ve čtvrti Palm Ridge dostal. Uvnitř soudní budovy se pohybovaly desítky policistů v neprůstřelných vestách, kteří kontrolovali každého, kdo chtěl vstoupit do soudní síně. Osobní prohlídce se nevyhnuli ani právníci nebo Krejčířova manželka Kateřina a syn Denis.

VÍCE O SOUDU ČTĚTE ZDE:

Případem se měl zabývat okresní soud, stání před ním ale trvalo jen asi pět minut. Soudce krátce po zahájení na žádost prokuratury přesunul případ k vyšší instanci, která sídlí v jiném křídle soudní budovy. Státní zástupce tento krok zdůvodnil tím, že krajský soud má vyšší autoritu rozhodování.

Zatímco u okresního soudu nedovolili policisté nikomu vnášet dovnitř žádnou techniku, dokonce ani mobilní telefony, soudce krajského tribunálu tento zákaz zrušil. Během jednání se tak do soudní síně dostali i novináři s kamerami. V přeplněné soudní síni byly téměř tři desítky novinářů a stejně tolik policistů, pouze v první lavici toto složení narušovaly rodiny obviněných.

LIDOVKY.CZ KE KAUZE KREJČÍŘ:

Vlastní soudní jednání se táhlo. Krejčířovi obhájci více než hodinu četli jeho výpověď, v níž byly obšírně popsány okolnosti jeho pobytu v Jihoafrické republice a která obsahovala také výhrady vůči policii a zejména vůči soukromému vyšetřovateli Paulu O'Sullivanovi. Po přečtení výpovědí ostatních obviněných a přečtení obžaloby bylo jednání na hodinu přerušeno. Po pauze došlo pouze na žalobní odpověď Krejčířových právníků, kteří označili obvinění za nepodložená a vyzvali soud, aby jejich klienta osvobodil. Obhájci ostatních obviněných se už ke slovu nedostali, soud odložil projednávání případu o dva dny.

Po skončení jednání policie zablokovala i cestu od soudu, když se ve vyklizené ulici přes 20 minut řadily vozy policejní eskorty. Ta odjela ve dvou vlnách a odvezla všechny čtyři obžalované.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.