Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chaos na letišti ve Frankfurtu: Policie zkopala českého diplomata

Svět

  7:00aktualizováno  14:58
PRAHA/FRANKFURT - Úmorné čekání na stále odkládaný let do Prahy se na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zvrhlo v zatýkání. Policie podle informací LN zadržela šest lidí, včetně českého honorárního konzula v Brazílii Jiřího Jodase.

Cestující zrušených letů čekají před Vánoci na letišti ve Frankfurtu. foto: AFP

Incident se odehrál tři dny před Vánocemi, krátce před půlnocí 21. prosince v době, kdy bylo kvůli hustému sněžení a náledí zrušeno na 250 odletů z frankfurtského mezinárodního letiště. Přes tři tisíce lidí muselo zůstat spát přímo v prostorách letiště na lavičkách, dalších pět tisíc dostalo náhradní ubytování v hotelu.

Zhruba stovka frustrovaných cestujících, z nichž většinu tvořili Češi a Slováci, žádala po personálu společnosti Lufthansa pití a jídlo.
Když jim ho stevardky nechtěly vydat, došlo na slovní potyčky. Zasahující německá policie podle svědků přehnala svůj zákrok a po užila i elektrické obušky, takzvané tasery.

Největší slovní odpor německým policistům při zatýkání kladl prý český honorární konzul z brazilského Recife Jiří Jodas.

Policisté jej podle svědků nejprve strhli na podlahu. Když se mu snažili nasadit pouta, dostal navrch několik kopanců. O zatčení Jodase, který podle informací LN cestoval se svou dcerou Lucií, doposud nic netuší české ministerstvo zahraničí. Český zastupitelský úřad v městě Brasilia ale incident potvrdil.

Německá verze

S odlišnou verzí přišel německý týdeník Die Zeit. Podle něj rozzlobený cestující nejdříve hlasitě nadával na odletové přepážce. Kapitán letu ho proto vyloučil z přepravy. To muže zřejmě ještě více popudilo a na kapitána zaútočil. Následně napadl také přivolané policisty, jednomu způsobil oděrky kůže. Čecha i jeho dvaatřicetiletou dceru, která se do potyčky připletla, policie druhý den ráno po podání vysvětlení propustila.

Podle Jiřího Beneše z tiskového odboru ministerstva zahraničí přijde honorární konzul incident na ministerstvo vysvětlit. Beneš nicméně zdůraznil, že Jodas není českým diplomatem. "Je to čestná, neplacená funkce, není ani náš zaměstnanec, ani nemá diplomatický pas, ani není diplomat a nepožívá žádných výsad a imunit," řekl.

Více informací najdete v pondělním vydání deníkuAutoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat