Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chaos v Kongresu: zmatené pobíhání a barikády v kancelářích. Zavolejte Trumpa, křičeli demokraté

Trumpovi příznivci uvnitř washingtonského Kapitolu. Lídr demokratických... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpovi příznivci uvnitř washingtonského Kapitolu. Lídr demokratických... | foto: Reuters

Washington Měla to být jen formalita. Schůze, která potvrdí listopadové vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách a formalizuje výběr nové hlavy státu. Ze středečního jednání Kongresu se ale stalo drama, jaké nikdo nečekal. Do budovy vnikli příznivci končícího prezidenta Donalda Trumpa, nastal chaos a osazenstvo Kapitolu muselo být evakuováno.

Bylo odpoledne, zhruba čtvrt na tři místního času, když se poklidná schůze Kongresu změnila v chaos. Krátce předtím dostali členové ochranky zprávu, že část davu Trumpových fanoušků, který před budovou protestuje, se nebezpečně přibližuje vchodu do Kongresu.

„Držte je dál a ujistěte se, že je budova v bezpečí,“ hlásil podle informací Bloombergu Paul Irving, který má ve Sněmovně reprezentantů na starosti bezpečnost a protokol.

To se ale nepovedlo. V rotundě spojující Senát i Sněmovnu, tedy obě komory amerického Kongresu, už za pár minut Trumpovi příznivci byli. A nebylo jich málo. Příslušníci ochranky okamžitě všem přítomným nařídili, aby se schovali do kanceláří.

„Máme v rotundě nějaké jedince,“ informoval jeden z pracovníků vyděšené zákonodárce. Pak byli politici vyzváni, aby si nasadili plynové masky, které mají pod sedačkami – uvnitř budovy totiž ochranka použila slzný plyn.

Některým demonstrantům se podařilo dostat až do budovy Kapitolu.
Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí....

„Zavolejte svému příteli, zavolejte Trumpovi,“ křičel po přítomných republikánech sarkasticky Steve Cohen, člen Sněmovny reprezentantů z Tennessee, zvolený za Demokratickou stranu.

Zatímco se protestující snažili dostat do sálu, ozvalo se hned několik výstřelů. Hlavní dveře policie zablokovala nábytkem. Na zemi ležely kusy rozbité skleněné dveřní výplně.

„Tohle je kvůli vám,“ rozčiloval se demokratický zákonodárce Dean Phillips a ukazoval přitom na zástupce Republikánské strany. Pak na pokyn policie politici opustili sál a utíkali do podzemního tunelu, jenž vede do budovy, která slouží jako úkryt.

Dvacet minut mlácení do dveří

Evakuace se pochopitelně netýkala jen členů obou komor amerického Kongresu, ale také přítomných novinářů, kteří měli o zprvu poklidném dění na schůzi v Kapitolu informovat. „Seděl jsem nahoře na galerii pro média a sledoval debatu senátorů. V tom dostal viceprezident Mike Pence, který schůzi předsedal, signál, že má odejít,“ líčil v článku pro Washington Post novinář Paul Kane.

„Vyskočil jsem z galerie a doufal, že třeba jen potřeboval jít na toaletu. A pak jsem to zaslechl: Že na jiném patře policie zápolí s demonstranty, kteří vtrhli do budovy. Následně jsem slyšel hlasité zvuky bouchání, pravděpodobně od obušků, které musely být použity.“

Poté mu bylo nařízeno, ať se vydá na galerii určenou pro rodinu a blízké přátele senátorů. Tam potkal i Grega Pence, viceprezidentova bratra, který jednání Kongresu přihlížel coby divák. „Pak začala policie všem udělovat instrukce – dohromady jsme se ve skupině, kde byli novináři, politici i různí zaměstnanci Kongresu, začali přesouvat skrz několik budov na co nejbezpečnější místo,“ vypráví americký žurnalista.

V té chvíli ještě netušil, že se totéž odehrává na druhé straně Kapitolu – i Sněmovna reprezentantů byla kompletně vyklizena a všichni přítomní byli posláni do bezpečí. Nebyli to ale jen lidé, které bylo třeba přesunout jinam a uchránit před protestujícími.

Několik členů personálu popadlo krabice s volebními certifikáty od jednotlivých států, dokumenty potřebné k oficiálnímu potvrzení Bidenova vítězství.

Ve 14:45 místního času, tedy zhruba třicet minut poté, co první demonstranti vnikli do budovy, už bylo dle Kanea osazenstvo Kongresu bezpečně ukryto v místnostech k tomu určených.

Mezitím v Kapitolu policie pročesávala jednu kancelář po druhé, kdyby někdo na místě zůstal. Jeden ze zkušených asistentů zákonodárců z Republikánské strany poté uvedl, že když se protestující blížili, zavřel se v kanceláři a zablokoval vstup pomocí ocelové tyče.

Pak demonstranti neúnavně mlátili do dveří a snažili se dostat dovnitř. Podle jeho vlastních slov trvalo snad dvacet minut, než toho nechali.

Nezvyklá situace trvala dlouhé čtyři hodiny. Ve tři čtvrtě na sedm amerického času se pak z jedné z místností ozval hlasitý potlesk. Kongres se znovu sejde a bude pokračovat v jednání. Skupina, v níž byl i novinář z Washington Post, se vracela do sálu. „Ustupte, prosím,“ ozvalo se najednou za nimi.

Jednalo se o členy personálu, kteří nesli zpět do Senátu krabice se zmiňovanými volebními dokumenty. Zvolení Joea Bidena novým americkým prezidentem tak už nic nebránilo.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...