Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chapadla ruské mafie. Španělé vydali mezinárodní zatykač na Putinovy blízké

Vladimír Putin

  11:08
MADRID - Španělské soudy vydaly mezinárodní zatykač na dvanáct Rusů pro podezření ze styků s mafií. Oznámil to ve středu list El Mundo. Mezi hledanými osobami je podle deníku několik lidí z okolí prezidenta Vladimira Putina.

Vladimir Putin. foto: Reuters

Podle španělského vyšetřovatele Josého de la Mata, který vyšetřuje aktivity ruské zločinecké sítě ve Španělsku, je zatykač podložen „velmi závažnými důkazy“.

Jedním z hledaných je Vladislav Reznik, bývalý první místopředseda bankovního výboru dolní komory ruského parlamentu a člen nejvyššího vedení hlavní vládní strany Jednotné Rusko. Některá ruská média ho označují za hlavního ruského parlamentního lobbistu. Zatykač byl vydán i na jeho manželku Dianu Gindinovou.

Další osobou na zatykači je podle španělského listu Nikolaj Aulov, vysoký úředník ruského ministerstva vnitra. Jeho prostřednictvím podle španělských vyšetřovatelů pronikala ruská mafie do nejvyšších pater státní moci a blokovala stíhání zločinců. Mezinárodní zatykač byl vydán i na Igora Sobolevského, bývalého zástupce ředitele ruského Vyšetřovacího výboru, který je ruskou obdobou americké FBI.

Manželka Putinova bodyguarda vydělává více než všichni náčelníci dohromady

Španělský list napsal, že styky s ruskou mafií udržovali i někteří bývalí ministři ruské vlády. Uvádí například jméno Anatolije Serďukova, který v letech 2007-2012 vykonával funkci ministra obrany. Do mafiánských sítí je údajně zapleten i Leonid Rejman, který byl v letech 2004-2008 ministrem spojů a poté Putinovým poradcem, nebo Dmitrij Kozak, bývalý ministr pro místní rozvoj.

Dmitrij Kozak.

Autor: