11. července 2016 17:10, aktualizováno  20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chceme, aby byl brexit úspěch, přála si budoucí premiérka. Cameron si broukal

David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Cameron. | foto: Reuters

LONDÝN Velká Británie bude mít druhou premiérku v historii: Theresu Mayovou. Ministerský předseda David Cameron ve středu odstoupí z funkce a uvolněného úřadu se ujme právě nynější ministryně vnitra. Vedení konzervativců ji již prohlásilo novou předsedkyní strany, Cameron obě funkce opouští v reakci na červnové referendum, které rozhodlo o odchodu Británie z EU.

Odcházející britský premiér David Cameron byl během pondělního projevu, ve kterém ohlásil datum demise, očividně v dobrém rozmaru. Když se vracel od novinářů zpět do premiérského sídla v Downing Street číslo deset, pobrukoval si. Popěvek zachytil zapnutý mikrofon na klopě jeho saka.

„Du, dů, důů, důů,“ znělo z premiérových úst. Uživatelé na Twitteru spekulují, jakou melodii si Cameron broukal. Vincent McAviney z televize ITV se domnívá, že je to lehce truchlivá melodie z úvodní hudby amerického seriálu Západní křídlo. Ten pojednává o životech spolupracovníků prezidenta Spojených států, kteří pod neustálým tlakem musí řešit politické i osobní problémy.

Cestu pro nečekaně rychlou výměnu v čele vlády otevřela náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová, která se dnes překvapivě stáhla ze souboje s Mayovou o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérský post.

Původně se očekávalo, že jméno nové premiérky bude známo až v září. Postavení Mayové již potvrdilo také vedení strany, což bylo spíše formalitou. Ministryně vnitra řekla, že je rozhodnutím strany poctěna a že ho přijímá s pokorou. Znovu také zopakovala, že brexit je nevyhnutelný a že její vláda učiní vše, aby se

odchod Británie z Evropské unie stal pro Spojené království úspěchem. Zároveň chce představit novou, jasnou a pozitivní vizi budoucnosti země.

Cameron v reakci na krok Leadsomové řekl, že v úterý se naposledy zúčastní zasedání vlády, ve středu pak bude rovněž naposledy v premiérské funkci odpovídat na dotazy poslanců a poté navštíví královnu Alžbětu II., aby jí předal rezignaci. Následně se premiérského úřadu ujme Mayová.„Theresa Mayová je více než schopná, aby zemi poskytla potřebné silné vedení,“ prohlásil Cameron před premiérským sídlem v Downing Street číslo deset. Řekl také, že ho těší, že premiérský úřad po něm převezme právě Mayová.

Kombinovaný snímek trojice kandidátů-konzervativců: zleva Theresa Mayová,...
Britské ministryni vnitra Therese Mayové je před Westminsterským palácem...

Postavení Mayové již potvrdilo také vedení strany, což bylo spíše formalitou. Ministryně vnitra řekla, že je rozhodnutím strany poctěna a že ho přijímá s pokorou. Znovu také zopakovala, že brexit je nevyhnutelný a že její vláda učiní vše, aby se odchod Británie z Evropské unie stal pro Spojené království úspěchem. Zároveň chce představit novou, jasnou a pozitivní vizi budoucnosti země.

Za ministryni vnitra se už totiž postavili například ministr spravedlnosti Michael Gove nebo lídr kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson, tedy dvojice mužů, o nichž se ještě nedávno mluvilo jako o favoritech na premiérský post.

Země teď potřebuje jistotu budoucího vedení

Mayovou podpořila také protikandidátka Leadsomová, které v kampani ublížilo vyjádření o tom, že je pro úřad kompetentnější, protože je matkou, zatímco Mayová je bezdětná. Ve svém prohlášení uvedla, že necítí pro svou kandidaturu uvnitř strany dostatečně silnou podporu. Země podle ní nyní potřebuje co nejstabilnější vládu a jistotu ohledně budoucího vedení, kterou by devítitýdenní kampaň před vnitrostranickými volbami nepřinesla.

Vývoj na britské politické scéně po červnovém rozhodnutí o brexitu pozorně sleduje celá Evropa, protože především na nové premiérce bude záležet, kdy Británie spustí proces svého vystoupení z EU. Mayová se nechala slyšet, že výsledky referenda o odchodu Británie jsou jednoznačné a že Londýn nebude hledat způsob, jak v unii zůstat nebo se k ní znovu připojit.

Před referendem zastávala Mayová názor, že Spojené království by mělo zůstat součástí Evropské unie, do kampaně se ale narozdíl od Camerona nezapojila. Před plebiscitem o ní média informovala jako o euroskeptické političce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz