Souhlas Chorvatů s členstvím v Evropské unii v referendu se všeobecně očekával. Hlasovat ale přišlo necelých 44 procent voličů, což podle agentury AP ukazuje, že v zemi ve vztahu k EU panuje apatie.
"Je vidět, že lidé jsou unavení," řekl premiér Zoran Milanović. "Bylo by lepší, kdyby volební účast byla vyšší, ale taková je realita," dodal.
České referendumKdyž se referendum o vstupu do EU v červnu 2003 konalo v Česku, vyslovilo se pro něj 77 procent lidí. Hlasovat přišlo 55 procent voličů. |
Chorvatský premiér Milanović hovoří o výsledku referenda jako o historickém rozhodnutí a o bodu obratu v chorvatských dějinách.
"Jsem rád, že Evropa se stane mým domovem," řekl ve volební místnosti prezident Ivo Josipović.
Vstup Chorvatska podpořila velká většina stran, a dokonce i idol chorvatských nacionalistů Ante Gotovina, který si odpykává dlouholetý trest za válečné zločiny, svým krajanům z vězení vzkázal, aby hlasovali pro EU. "Civilizačně tam patříme," připomněl.
Radikální nacionalisté ale tvrdí, že se vstupem do EU bude Chorvatsko vyprodáno a přijde o nezávislost, ze kterou bojovalo na začátku 90. let.
Opozice: Účast byla malá, opakujte referendum
Odpůrci EU nyní kvůli nízké volební účasti žádají, aby se referendum opakovalo. "Hlasování není legitimní, protože se ho většina lidí nezúčastnila," vysvětlují.
Mnozí v Chorvatsku i jinde v Evropě si kladou otázku, co tato malá země s bující korupcí a velkými ekonomickými problémy může unii nabídnout, napsala agentura AP. Ale i EU v současnosti kvůli úvěrové krizi v eurozóně prožívá mimořádně těžké období.
Pokud přistoupení Záhřebu k EU ratifikují současní členové unie, stane se Chorvatsko jejím 28. členem příští rok začátkem července. Ratifikace by měla být pouhou formalitou. Ze zemí bývalé Jugoslávie je nyní členem Evropské unie Slovinsko..