Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

'Chci být tvým přítelem,' řekl Chávez Obamovi

Svět

  12:52
PORT OF SPAIN - Na summitu Organizace amerických států (OAS), který se koná na karibském ostrově Trinidad a Tobago, se USA podle agentur ukazují svým partnerům v novém světle. Americký prezident Barack Obama, který úřad převzal v lednu po mimořádně neoblíbeném Georgi Bushovi, vystupuje umírněně, slibuje nový začátek ve vztazích s nejtvrdšími kritiky Spojených států a ukazuje, že má smysl pro humor.

Průlom: Americký prezident Barack Obama (vlevo) si potřášá rukou s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem. foto: ČTK

Hlavní hvězdou se při příjezdu na summit sice stal levicový venezuelský prezident Hugo Chávez a přihlížející ho nadšeně vítali jako celebritu.

Podle agentury AP to ale bylo jen kvůli tomu, že Barack Obama vstoupil zadním vchodem. O chvíli později zástupci všech států amerického kontinentu (schůzky se neúčastní Kuba) přijali nového pána Bílého domu s potleskem, někteří dokonce vstali. Nikomu jinému se takových ovací nedostalo a když Obama před svými kolegy sliboval, že se státy regionu bude usilovat o rovnocenné partnerství a o zlepšení vztahů s Havanou, musel kvůli hlasitému potlesku svůj projev několikrát přerušit.

Oproti éře, kdy byl v Bílém domě George Bush, se atmosféra citelně změnila. Bush býval častým terčem Chávezových slovních útoků, v minulosti ho nazval šílencem a ďáblem a přirovnal ho k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi. Venezuelský prezident se sice i nadále u levice v Latinské Americe těší značné oblibě, jeho pozice byla ale oslabena odchodem Bushe.

Jeho vliv také snížil propad cen ropy, která je hlavním zdrojem příjmů Venezuely. "Chávez je Bushovým produktem," řekla Marta Lagosová, ředitelka chilského výzkumného institutu Latinobarometro.

Před začátkem summitu si Obama s Chávezem potřásli rukou a venezuelský prezident svému novému kolegovi řekl, že "chce být jeho přítelem". Obama se ho zase španělsky zeptal, jak se má. Nicméně o pár minut později Chávez neváhal se do USA pustit, když řekl, že Organizace amerických států "je pod nadvládou Spojených států".

Podle některých analytiků se Chávez i po výměně vlády v Bílém domě snaží najít způsoby, jak by mohl USA kritizovat, aniž by se opíral do Obamy, který je zatím ve světě na rozdíl od Bushe velmi oblíbený. "Myslím si, že Obamovo zvolení ho vyvedlo z konceptu," řekl Peter Hakim, předseda washingtonského výzkumného střediska Inter-American Dialogue. "Bush byl přeci tak skvělý cíl," dodal.

Obama také nabídl vstřícnost nikaragujskému prezidentovi Danielu Ortegovi, kterého se někdejší americký prezident Ronald Reagan po léta snažil odstavit od moci. Sandinistický politik, který se po volbách v roce 2006 po 16 letech vrátil na prezidentský post, na summitu vystoupil s projevem, v němž odsoudil kapitalismus a "imperialismus Spojených států" označil za příčinu zla na kontinentu. Dokonce připomněl invazi v Zátoce sviní z roku 1961, kdy se na jihu Kuby vylodili odpůrci kubánského vůdce Fidela Castra podporovaní americkou tajnou službou CIA. Většina z nich byla během několika dnů pozatýkána.

"Jsem vděčný za to, že mě prezident Ortega neobvinil z něčeho, co se stalo, když mi byly tři měsíce," řekl Obama, čímž pobavil ostatní účastníky summitu.

Autoři: ,