Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chci žít a umřít v Sýrii, vzkázal Asad přes ruskou televizi

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

DAMAŠEK  Syrský prezident Bašár Asad nehodlá opustit Sýrii. Chci tam žít a zemřít, řekl Asad ruské televizi. Zároveň upozornil, že zahraniční intervence do Sýrie by měla "dopady v celém světě". Asad poskytl rozhovor v angličtině ruské stanici Today TV.

Asad ruské televizi řekl, že není loutkou Západu a zároveň varoval před možnou zahraniční intervencí v Sýrii. Svou zemi označil za "poslední baštu laickosti, stability a koexistence v regionu". Intervence do Sýrie by podle něj vyvolala "dominový efekt", který by zasáhl svět "od Atlantského po Tichý oceán".

Cameronova nabídka
Asadovy výroky zaznívají dva dny poté, co britský premiér David Cameron stanici Al-Arabíja řekl, že je pro zajištění jeho bezpečného odchodu ze země v případě zastavení bojů. Podle Camerona by měl svět udělat cokoliv, aby "dostal toho muže ze Sýrie". a dodal, že syrský prezident by měl být souzen podle mezinárodního práva.

Čtěte také:

"Jistěže bychom byli rádi, aby byl Asad postaven před soud za to, co udělal, ale vzhledem k situaci v zemi je naší prioritou ukončení násilí a předání moci. A to není možné, dokud bude Asad ve funkci," řekl Cameronův mluvčí a naznačil, že by se mohlo vyjednávat o imunitě pro Asada. Syrská opozice podmiňuje veškerá jednání o předání moci Asadovým odstoupením.

Pomoc se k civilistům nedostane
Ve středu média přinesla zprávu, že syrská vláda zabavuje až 95 procent zdravotnické pomoci, kterou se v Damašku snaží distribuovat syrský Červený půlměsíc. V Ženevě to uvedl mluvčí svazu syrských zdravotnických organizací Taufík Šamaa. "Devadesát, dokonce 95 procent toho, co je posláno do střediska syrského Červeného půlměsíce v Damašku, slouží k podpoře vlády, zejména vojáků. K civilistům, kteří jsou každodenně bombardováni nebo žijí v obléhaných oblastech, se materiál nedostane," řekl Šamaa. Vláda podle něj konfiskuje nejen materiální, ale také finanční pomoc.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?