Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chemický útok v Sýrii je nebezpečím pro USA, řekl Obama národu

USA

  7:23
WASHINGTON - Situace v syrské občanské válce se po srpnovém chemickém útoku Damašku změnila, což představuje nebezpečí pro bezpečnost Spojených států. V projevu k národu to prohlásil americký prezident Barack Obama. Cílený vojenský úder má podle něj odradit Damašek před použitím chemických zbraní.

Chemický útok v Sýrii je nebezpečím pro USA, řekl prezident Obama ve svém projevu. foto: ČTK

Obama chce o nutnosti vojenské odvety proti Sýrii přesvědčit americkou veřejnost, která je z velké části proti intervenci, a v posledních dnech kvůli tomu vystupňoval svou kampaň v médiích.

Ve zhruba čtvrthodinovém projevu odsoudil srpnový chemický útok na Syřany, při kterém zemřelo více než 1400 lidí. Spojené státy útok připisují režimu syrského prezidenta Bašára Asada, a chtějí ho za něj potrestat.

Americké principy v sázce

"Víme, že Asadův režim je zodpovědný," zopakoval šéf Bílého domu to, co američtí představitelé tvrdí již nějakou dobu. "Otázkou je teď zjistit, co jsou Spojené státy a mezinárodní společenství tváří v tvář tomu připraveni dělat," sdělil také. USA nejsou světovým policistou, uvedl. V Sýrii jsou ale v sázce americké principy i národní bezpečnost.

Obama také potvrdil, že požádal americký Kongres, aby odložil hlasováním o použití síly v Sýrii, a umožnil tak hledání diplomatického řešení. Tato možnost se vynořila v pondělí s ruským návrhem na předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu. Sýrie, která nyní připouští, že chemické zbraně vlastní, s ruským návrhem souhlasí.

ČTĚTĚ TAKÉ:

"Je příliš brzy nato říct, zda tento návrh uspěje, a jakákoli dohoda musí překontrolovat, že Asadův režim dodržuje své závazky," uvedl také americký prezident, který kvůli návrhu hodlá nadále jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Obama připomněl, že s šéfem ruské diplomacie se ve čtvrtek sejde americký ministr zahraničí John Kerry. Spojené státy se také budou dál radit s Ruskem a Čínou kvůli chystané rezoluci pro Radu bezpečnosti OSN, která by vyžadovala odevzdání syrských chemických zbraní.

Americká armáda rovněž od Obamy dostala rozkaz zůstat v současném postavení, aby udržovala tlak na Asada a byla s to "odpovědět, když diplomacie selže".

Nesouhlas Američanů s intervencí

Průzkum Reuters/Ipsos v úterý před Obamovým projevem ukázal, že nesouhlas s možnou intervencí je v USA nadále velmi silný. Podle 62 procent Američanů by armáda v Sýrii zasahovat neměla. Intervenci podporovalo jenom 18 procent dotázaných.

Podle některých korespondentů byl Obamův projev jasný, ale bez vášně a bez nových argumentů. Z rychlého průzkumu CNN/ORC provedeného po Obamově projevu vyplynulo, že 61 procent diváků nastíněný prezidentův přístup k Sýrii podporuje; 37 procent s jeho odpovědí na údajných chemický útok Damašku nesouhlasí, uvedla CNN na svém webu.

Autoři: ,